Je možné nechodiť do práce vo výpovednej lehote?

poradnaporadna

K 1.3.2011 mi začne plynúť výpovedná lehota, ale čo by sa stalo ak do práce neprídem? Môže ma zamestnávateľ sankcionovať? Alebo čo mi z toho plynie?

Poradňa: Počas výpovednej doby pracovný pomer stále trvá a je povinnosťou zamestnanca vykonávať prácu riadne a podľa pokynov zamestnávateľa. Ak sa zamestnanec nedohodne so zamestnávateľom na skončení pracovného pomeru dohodou, nemá inú možnosť, len zotrvať u zamestnávateľa, až kým neuplynie výpovedná doba. Neexistujú žiadne dôvody, pre ktoré by mohol zamestnanec požadovať skrátenie výpovednej doby alebo kedy je zamestnávateľ povinný s dohodou súhlasiť.

 

Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

 

Ak zamestnanec prestane chodiť do práce počas výpovednej doby, zamestnávateľ s ním môže , ale nemusí, okamžite skončiť pracovný pomer pre závažné porušenie pracovnej disciplíny. Tým síce zamestnanec dosiahne želaný stav, ktorým je skončenie pracovného pomeru, ale dôvod skončenia pracovného pomeru zamestnávateľ môže uviesť v potvrdení o zamestnaní a pracovnom posudku. Nový zamestnávateľ môže vyžadovať predloženie potvrdenia o zamestnaní a pracovného posudku pred nástupom do zamestnania a táto skutočnosť môže ovplyvniť jeho rozhodovanie. Okrem toho, zamestnávateľ môže od zamestnanca požadovať náhradu škody, ktorú mu spôsobil svojou neospravedlnenou absenciou.

 

Zamestnanec má možnosť ukončiť pracovný pomer okamžite, len v určitých prípadoch, a to

a) ak podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,

 

b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,

 

c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov Ak dá zamestnanec výpoveď , nevzniká na nárok na odstupné.

 

18.02.2011

 

Svoje otázky do poradne nám zasielajte na poradna@firma.zoznam.sk

Viac o téme: Poradna Kariera2011 Absencia v praci Vypovedna doba
  • Autor: © Zoznam

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy