Minimálne dôchodky po novom: Od 1. januára 2020 dostanete takúto sumu

Od 1. januára 2020 bude Sociálna poisťovňa priznávať a prepočítavať minimálne dôchodky po novom. Nie je o to treba žiadať osobitnou žiadosťou, o nároku na zvýšenie dôchodku na minimálny dôchodok rozhodne automaticky bez žiadosti a zašle o tom dôchodcom písomné rozhodnutie.

Nárok na zvýšenie dôchodku na minimálny dôchodok majú naďalej poberatelia starobného dôchodku aj keď bol predtým priznaný ako predčasný starobný dôchodok, alebo invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku.

Podmienky nároku splní poberateľ dôchodku vtedy, ak získa najmenej 30 rokov obdobia dôchodkového poistenia, čiže už nebude potrebné splniť podmienku 30 rokov tzv. kvalifikovaného obdobia dôchodkového poistenia s určeným príjmom za jednotlivé kalendárne roky. Druhou podmienkou je, že výška dôchodkových príjmov je u neho nižšia ako výška minimálneho dôchodku a treťou, že požiadal o priznanie všetkých dôchodkov, na ktoré by mohol mať nárok. Napríklad poberateľka starobného dôchodku – vdova - musí požiadať aj o priznanie vdovského dôchodku.

"Za 30 rokov obdobia dôchodkového poistenia bude teda od 1. januára 2020 patriť minimálny dôchodok 334,30 eura mesačne, čo predstavuje 33 % priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa určuje suma dôchodku," informoval hovorca poisťovne Peter Višváder.

Za každý ďalší rok obdobia dôchodkového poistenia nad základnú hranicu 30 rokov sa minimálny dôchodok zvýši o dve percentá sumy životného minima za 31. až 39. rok obdobia dôchodkového poistenia a o tri percentá sumy životného minima za 40. a ďalší rok obdobia dôchodkového poistenia.

Zdielať článok na Facebooku
18.12.2019  |  Foto: gettyimages; Autor: © Zoznam/TASR, red.
Hodnotenie článku:
2.6/5 (14 hlasov)


TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Bill Gates

Úspech je zlý učiteľ. Kvôli nemu si múdri ľudia myslia, že nemôžu prehrať.

Bill Gates