Infarkt v práci: je to pracovný úraz?

poradnaporadna

Ak sa môjmu manželovi stal úraz v práci (dostal infarkt), dá sa to definovať ako pracovný úraz?

Je šoférom na družstve a stalo sa mu to pár minút pred nástupom do traktora, síce nie v traktore, ale v objekte, kde je zamestnaný. Neuznali mu to ako pracovný úraz. Smiem vedieť ako to vlastne je? Dá sa to definovať ako pracovný úraz alebo nie? A keď pracoval na družstve 20 rokov, tak na aké odstupné má nárok? Alebo keď mu uznali 70% dôchodok...čiže ho uznali práce neschopným, a počas posledných šiestich rokov si platil dôchodkové sporenie v nemenovanej spoločnosti, či mu patrí. Keď sme sa informovali, povedali nám, že to čo si tam nasporil, mu vyplatia, až keď dovŕši dôchodkový vek t.j. 60-62 rokov. On má teraz 38 rokov a uznali mu invalidný dôchodok, čo podľa mňa nemá zmysel. Kedy sú povinní vyplatiť mu svoje nasporené peniaze?

 

Poradňa: Nie každý úraz, ktorý sa stane zamestnancovi v práci, sa považuje za pracovný úraz. Pracovným úrazom je poškodenie zdravia, ktoré bolo zamestnancovi spôsobené pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním, t.j. ide o výkon pracovných povinností vyplývajúcich z pracovného pomeru, o inú činnosť vykonávanú na príkaz zamestnávateľa a o činnosť, ktorá je predmetom pracovnej cesty. Pracovné povinnosti sú povinnosti, ktoré pre zamestnanca vyplývajú z pracovného pomeru, ako aj z ustanovení Zákonníka práce, prípadne z ďalších všeobecne záväzných pracovnoprávnych predpisov. Povinnosti však môžu pre zamestnanca vyplývať aj z pracovnej zmluvy a pracovného poriadku alebo z inej internej úpravy zamestnávateľa.

 

O pracovný úraz nepôjde v prípade, ak k úrazu dôjde v čase, keď zamestnanec neplní pracovnú úlohu, ani nevykonáva činnosť, ktorá je v priamej súvislosti s plnením pracovných povinností. Pracovným úrazom nie je úraz, ktorý zamestnanec utrpel na ceste do zamestnania a späť. 

 

Nárok na odstupné zamestnanca závisí od dôvodu skončenia pracovného pomeru, pretože odstupné patrí zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončil pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) ( t.j. z tzv. organizačných dôvodov) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. V týchto prípadoch sa odstupné vypláca v sume najmenej dvojnásobku priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou alebo dohodou z dôvodov, že zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz, chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej desaťnásobku jeho priemerného mesačného.

 

V prípade sporenia v niektorej z dôchodkových spoločností zvyčajne platí, že nárok na dôchodok získa občan až po dosiahnutí dôchodkového veku, resp. minimálneho obdobia sporenia, pre tento prípad je potrebné dôkladne sa oboznámiť s ustanoveniami uzatvorenej zmluvy.

 

20.11.2010

 

Svoje otázky do poradne nám zasielajte na poradna@firma.zoznam.sk

Viac o téme: Poradna Dochodok Kariera2010 Pracovny uraz Invalidny
  • Autor: © Zoznam

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy