Zmena mzdového predpisu, dodatok k zmluve o jej zmene a rozhodnutie nepodpísať daný dodatok

pravna poradnapravna poradna

Vzhľadom na situáciu na trhu nám zamestnávateľ oznámil, že nám bude krátiť mzdy o určite percento a zároveň zmenil mzdový predpis, podľa ktorého nám tu skrátenú mzdu ešte rozdelí na fixnú a variabilnú zložku. Keďže je s tým spojený dodatok ku zmluve, chcela by som sa opýtať, čo sa môže stať v prípade, ak sa rozhodnem daný dodatok nepodpísať. Môže mi zamestnávateľ aj tak znížiť plat resp. môže mi dať výpoveď?

Poradňa: K zníženiu mzdy zamestnanca môže dôjsť niekoľkými spôsobmi. Z dôvodu ekonomických problémov na strane zamestnávateľa môže zamestnávateľ využiť ustanovenie § 142 odsek 4 Zákonníka práce, ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu. Jedná sa o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60% jeho priemerného zárobku. V tomto prípade sa musí jednať o situáciu, kedy zamestnávateľ nemá možnosť zamestnancovi prideliť práci pre vážne prevádzkové dôvody a súčasne aj o dohodu so zástupcami zamestnancov, ktorú nemožno nahradiť jednostranným rozhodnutím zamestnávateľa.

Ďalším spôsobom zníženia mzdy je dohoda zmene pracovných podmienok podľa § 54 Zákonníka práce. Mzda a forma odmeňovania musí byť uvedená v pracovnej zmluve so zamestnancom alebo musia byť mzdové podmienky dohodnuté v kolektívnej zmluve dohodnutej s odborových orgánom. Zmena dojednanej mzdy je považovaná za dohodu o zmene pracovných podmienok, ktorá musí byť vyhotovený písomne. Zákonník práce neumožňuje jednostranné zníženie mzdy.

Poslednou novelou Zákonníka práce, ustanovením § 252c bolo zavedené flexikonto pracovného času ako proti krízové opatrenie na prechodné obdobie od 1. marca do konca roka 2012 pre tých zamestnávateľov, ktorí z objektívnych príčin nemôžu prideľovať zamestnancom prácu. Ak v tomto období nemôže zamestnanec z vážnych prevádzkových dôvodov vykonávať prácu, môže zamestnávateľ, po dohode so zástupcami zamestnancov, poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno, za ktoré mu patrí mzda najmenej vo výške základnej zložky jeho mzdy. Zamestnanec je potom povinný odpracovať poskytnuté pracovné voľno bez nároku na mzdu.

Zamestnanec má v súlade s §150 ods. 2 možnosť podať sťažnosť na inšpektorát práce podľa sídla zamestnávateľa, ak zamestnávateľ porušil povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov a jednostranne a bez dohody so zamestnancom znížil plat.

Ak zamestnanec a zamestnávateľ nedospejú k dohode o zmene pracovných podmienok, uvedené nezakladá zamestnávateľovi nárok na skončenie pracovného pomeru so zamestnancom. V praxi sa však stáva, že zamestnávateľ dá zamestnávateľovi výpoveď tzv . organizačných dôvodov. V tom prípade je však potrebné na strane zamestnávateľa dodržať zákonom stanovené podmienky a zamestnanec má nárok na odstupné. Viac o skončení pracovného pomeru z organizačných dôvod a nároku na odstupné bolo uvedené v iných príspevkoch na Kariera.sk.

Svoje otázky do poradne nám zasielajte na poradna@firma.zoznam.sk
Viac o téme: Kariera2010 Pravna poradna
  • Autor: © Zoznam
 
Staršie správy
Staršie správy