Technologický gigant prepúšťa stovky programátorov: Môže za to umelá inteligencia?

Spoločnosť Google oznámila, že prepustí stovky inžinierov, a pripravuje aj stovky výpovedí pre pracovníkov oddelenia virtuálnych osobných asistentov, ktoré vychádza z plánov na intenzívnejšie využívanie generatívnej umelej inteligencie.

O prácu prídu stovky inžinierov v hlavnom tíme softvérového giganta a pracovníci v oddelení aplikácie Hlasový asistent. Prepúšťanie sa plánuje aj v hardvérovom tíme zodpovednom za zariadenia Pixel, Nest a Fitbit a vo väčšine tímu pre rozšírenú realitu (AR).

Spoločnosť Google kúpila v roku 2021 za 2,1 miliardy dolárov spoločnosť Fitbit, ktorá sa zaoberá sledovaním zdravia a kondície, a odvtedy vydala nové verzie hodiniek Pixel Watch, ktoré konkurujú niektorým zariadeniam Fitbit a hodinkám Apple Watch.

Využívanie umelej inteligencie

"V druhej polovici roka 2023 mnohé naše tímy uskutočnili zmeny, aby sa stali efektívnejšími, lepšie pracovali a zosúladili zdroje s hlavnými prioritami produktov. Niektoré tímy pokračujú v organizačných zmenách, ktoré zahŕňajú zrušenie niektorých pracovných miest po celom svete," uviedol hovorca spoločnosti Google pre agentúru Reuters.

Neupresnil, koľko pracovných miest bude zrušených, ani neuviedol počet pracovných miest pre Google Assistant a ďalšie tímy. Prepúšťanie sa časovo zhoduje so zvýšeným využívaním generatívnej umelej inteligencie v spoločnostiach ako Microsoft a Google po úspechu aplikácie ChatGPT spoločnosti OpenAI.

Minulý rok spoločnosť Google oznámila, že obohatí virtuálneho asistenta o možnosti generatívnej umelej inteligencie. Pred rokom spoločnosť Alphabet oznámila, že prepustí 12 000 pracovníkov, čo zodpovedá šiestim percentám jej globálnej pracovnej sily. V septembri 2023 spoločnosť Alphabet zamestnávala 182 381 pracovníkov.

  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Getty, RED
 
Staršie správy
Staršie správy