Môže zamestnávateľ ukončiť predčasne pracovný pomer?

Ak je dohodnutý pracovný pomer na dobu určitú, skončí sa uplynutím dojednanej doby.Ak je dohodnutý pracovný pomer na dobu určitú, skončí sa uplynutím dojednanej doby. Zdroj: photl.com

Máme zamestnanca, ktorý ma má trikrát uzatvorenú pracovnú zmluvu na dobu určitú (spolu tri roky). Doba určitá mu končí 2. januára 2013. Nemáme záujem s daným zamestnancom predlžovať zmluvu, ale naopak chceli by sme ukončiť jeho pracovný pomer ešte pred uplynutím dohodnutej doby (asap). konci 2. januara 2013. Je možné dať danému zamestnancovi výpoveď zo strany zamestnávateľa z dôvodu neuspokojivého plnenia pracovných úloh a náplne práce. Ak áno, aký je v tomto prípade postup, čo sa týka výpovednej doby a odstupného? Aké sú možnosti, prípadne dohoda?

Poradňa:  Ak je dohodnutý pracovný pomer na dobu určitú, skončí sa uplynutím dojednanej doby. Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže pracovný pomer skončiť:

a) dohodou,
b) výpoveďou,
c) okamžitým skončením,
d) skončením v skúšobnej dobe.

Dohoda: Pracovný pomer možno skončiť ku dňu obojstranne dojednanému, a to aj bez uvedenia dôvodov. Dôvody skončenia je potrebné uviesť, ak ich uvedenie zamestnanec požaduje.

Okamžitým skončením: Zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer týmto spôsobom len výnimočne, a to ak sa zamestnanec dopustil závažného porušenia pracovnej disciplíny alebo ak bol odsúdený pre úmyselný trestný čin.

Výpoveďou: Výpoveď zamestnancovi nemožno dať bezdôvodne. Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak:

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,

b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,

c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

d) zamestnanec

  •      nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
  •      prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2 Zákonníka práce ( tento dôvod možno uplatniť len u štatutárnych zstupcov spoločnosti a vedúcich zamestnancov)
  •      nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené osobitným predpisom alebo zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
  •      neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných dvoch mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,

e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak:

a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.

Ak zamestnanec neuspokojivo plní pracovné úlohy, výpoveď mu zamestnávateľ môže dať len v tom prípade, ak ho v posledných dvoch mesiacoch zamestnávateľ písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a ak ich zamestnanec v primeranom čase neodstránil.  

Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutí  výpovednej doby. Výpovedná doba trvá dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca trval ku dňu  doručenia výpovede najmenej jeden rok. Výpovedná doba začne plynúť prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede.

Svoje otázky do poradne nám zasielajte na poradna@firma.zoznam.sk>

Viac o téme: Koniec Poradňa Doba Skončenie Určitá Pracovného Pomeru Prácovného
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Photl.com, Zdroj: Poradňa

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy