Pracujúcich Slovákov je menej ako pred krízou. Kde ich ubudlo?

Najviac zamestnancov pribudlo vo verejnej správe.Najviac zamestnancov pribudlo vo verejnej správe. Zdroj: photl.com

Pracujúcich je o 145 tisíc menej ako pred krízou v roku 2008. V priemyselnej výrobe ich ubudlo až o 100 tisíc. Naopak, najviac zamestnancov pribudlo vo verejnej správe.

Vrchol zamestnanosti bol na Slovensku zaznamenaný v 3. štvrťroku 2008. Hospodárska kríza ale zanechala na slovenskom trhu práce stopy, ktoré sa doteraz zmazať nepodarilo. Zisťovali sme, o koľko máme na Slovensku menej pracujúcich ľudí oproti predkrízovému obdobiu a v ktorých odvetviach hospodárstva je počet pracovníkov nižší. Zaujímalo nás aj, ktoré odvetvia svoje predkrízové úrovne už prekročili.

Počet pracujúcich Slovákov (zamestnanci, podnikatelia aj vypomáhajúci členovia domácností podnikateľov) v druhom tohtoročnom štvrťroku predstavoval 2 327,8 tis. osôb a za predkrízovou úrovňou z 3. kvartálu 2008 zaostával o 145,1 tis. ľudí. V porovnaní s dňom zamestnanosti dosiahnutým v 1. štvrťroku 2010 ale na Slovensku 44,7 tisíc pracovníkov pribudlo.

Výkonnosť slovenskej ekonomiky čo do objemu vytvoreného HDP už svoje predkrízové úrovne prekročila. Ekonomický rast je ale príliš pomalý na to, aby viedol k výraznejšej tvorbe nových pracovných miest. A navyše trh práce reaguje aj na ekonomické oživovanie až s určitým časovým oneskorením.

V porovnaní s predkrízovými úrovňami ubudli najmä zamestnanci, ktorých počet bol oproti 3. kvartálu 2008 nižší o 154,0 tis. ľudí. Je to dôsledkom prepúšťania, ku ktorému sa museli po vypuknutí krízy uchýliť mnohí zamestnávatelia. Vlastnému biznisu sa ale venuje o 14,8 tis. osôb viac ako pred krízou, pričom pribudli hlavne drobní podnikatelia bez zamestnancov.

Počet pracovníkov vo väčšine odvetví slovenského hospodárstva je stále nižší ako pred krízou. Platí to aj pre priemysel, nášho najväčšieho zamestnávateľa. Z hľadiska podielu priemyslu na HDP by sme našu krajinu mohli pokojne nazvať „priemyselnou veľmocou“. Za každé tretie euro vyprodukované v našej ekonomike totiž vďačíme práve priemyselníkom. Zamestnanosť v priemysle však stále pokrivkáva. V porovnaní s dnom dosiahnutým v prvej štvrtine roka 2010 síce cca 20 tisíc pracovníkov pribudlo, napriek tomu v súčasnosti pracuje v priemysle o stotisíc ľudí menej ako pred vypuknutím krízy.

Z dopadov krízy sa stále nepodarilo spamätať ani stavebníctvu, ktorého produkcia od vypuknutia krízy takmer nepretržite klesá. Aj to je dôvod, prečo medzi stavbármi v súčasnosti nájdeme o takmer tridsať tisíc menej pracovníkov ako v 3. štvrťroku 2008. Medzi odvetviami s najvýraznejším úbytkom pracovníkov oproti predkrízovým úrovniam nájdeme aj poľnohospodárstvo, kde pracuje o dvadsaťtisíc menej Slovákov ako pred krízou.

Existujú ale aj odvetvia, v ktorých sa zamestnanosť napriek ťažkým časom zvýšila. Najväčší prírastok pracovníkov v porovnaní s predkrízovým obdobím bol zaznamenaný vo verejnej správe, kde v súčasnosti pracuje o približne 30 tis. ľudí viac. Po priemysle je naším druhým najväčším zamestnávateľom odvetvie veľkoobchodu a a maloobchodu. Tu si na živobytie zarába približne 300 tis. Slovákov, pričom ich počet je o 9 tisíc vyšší ako pred krízou.

Kde pribudli pracujúci?

  1. Verejná správa, obrana a povinné sociálne zabezpečenie
  2. Veľkoobchod a maloobchod
  3. Umenie, zábava a rekreácia

Kde najviac ubudli pracujúci?

  1. Priemyselná výroba
  2. Stavebníctvo
  3. Poľnohospodárstvo, lesníctvo a rybolov
Viac o téme: Banka Zamestnanec Poštová Správa Zamestnanci Verejná Odvetvia Prírastok Úbytok Slováci Profesie
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Photl.com, Zdroj: Štatistický úrad SR, Text: Poštová banka; red.

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy