Nevhodná výživa môže spôsobiť, že mozog a zoslabnuté nervy prepnú na šetriaci režim. Predtým, než sa tak stane, môžete svojmu mozgu poskytnúť dostatočnú výživu. Prinášame vám test, vďaka ktorému zistíte, či vášmu mozgu niečo nechýba.
Ľudský mozog a hrubé črevo pracujú v tandeme, pretože sú tvorené z rovnakého typu tkaniva. Preto musia byť aj naďalej v súlade. Aby sme mali zdrvý mozog, potrebujeme mať aj zdravé črevo. Takýmito slovami začala svoju inšpiratívnu prednášku na konferencii Work in Balance Katarína Horáková, osemdesiatročná profesorka všeobecnej biológie z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave. Profesorka Horáková je živým dôkazom toho, že mentálnu sviežosť je možné si udržiavať v každom veku. Musíte však pre to niečo spraviť.
- Mali by ste mať pravidelnú fyzickú aktivitu.
- Kontrolovať emocionálny a mentálny stres.
- Dopriať svojmu telu dostatok spánku.
- Pravidelne si trénovať pamäť.
- Udržiavať si zdravú mikroflóru čreva a cielene mozog vyživovať.
Mozog je najdôležitejší orgán nášho tela. Zároveň aj najzložitejší a najzraniteľnejší. Jeho fungovanie ovplyvňujú naše emócie, stres, strava, nedostatok spánku, či špecifických živín. Na to, aby správne fungoval, potrebuje aj zdravé nervy. Sú zárukou prežitia a presadenia sa v spoločnosti. Podobne ako v ríši zvierat aj u ľudí totiž platia zákony prírody. Nesprávne zloženie stravy môže spôsobiť, že nervy doslova vyhladujete. Zoslabnuté vydajú mozgu rozkaz „prepnúť na šetriaci režim“, čo znamená stiahnuť sa a ďalej nepodstupovať žiadne riziko.
Následky nezdravého životného štýlu môžu viesť k poruchám spánku, tráviacim problémom a obezite, depresiám a dokonca až k degeneratívnym poruchám mozgu ako je Alzheimerova alebo Parkinsovnova choroba. Ak chcete zistiť, v akej kondícii je váš mozog, otestujte sa. Na otázky odpovedajte áno alebo nie. Počet kladných, ako aj záporných odpovedí si spočítajte na konci testu.
Otestujte si svoj mozog:
- Môžete si vybaviť 10 telefónnych čísiel príbuzných, priateľov alebo iných známych?
- Spíte v noci nerušene aspoň 6 hodín?
- Vstávate skoro ráno s radosťou do nového dňa?
- Cítite sa v stresovej situácii nervovo silní?
- Radi sa zúčastňujete tvrdošijných diskusií?
- Radi riešite krížovky alebo hráte šach?
- Sústredene sledujete dej pri čítaní knihy, pozorovaní filmu alebo televízie?
- Nemáte depresívne nálady a pocity strachu?
- Cítite sa poobede rovnako bdelo a sviežo ako ráno?
Vyhodnotenie testu:
9 x áno
Všetky mozgové bunky majú dostatok vitamínov.
3 x nie
Nervovým bunkám chýba cholín – hlavná ochranná časť myelínovej vrstvy mozgových a nervových buniek.
5 x nie
Mozog nie je dostatočne chránený pred voľnými radikálmi. Postarajte sa preto o viac vitamínov C, E a antioxidantov v dennej výžive.
8 x nie
Mozgovým a nervovým bunkám určite chýbajú aj bielkoviny, omega-3 mastné kyseliny, vitamín B6, B9 (kyselina listová), B12, horčík. V takomto prípade je potrebné upraviť životosprávu.
Viac ako 8 x nie
S doterajšou životosprávou treba urobiť rázny koniec a denný plán jedla je potrebné zmeniť na plnohodnotnú stravu s vysokou koncentráciou živín.
12 rád ako sa starať o mozog podľa prof. Horákovej:
- Raňajkujte pravidelne.
- Dodajte mozgu vyvážený prísun energie – glukózu s nízkym glykemickým indexom GI
- Zabezpečte mu dostatočný príjem všetkých vitamínov B, aminokyselín, nenasýtených mastných kyselín omega-3, predovšetkým DHA
- Dodržujte pitný režim
- Zabezpečte mu silnú ochranu antioxidantmi
- Udržujte silný imunitný systém
- Nebičujte ho kofeínom a alkoholom
- Poskytnite mu dostatok spánku
- Doprajme mu dostatok fyzickej aktivity
- Používajme ho stále a doprajme mu veľa nových podnetov, informácií a činností
- Vyhýbajme sa stresu
- Užívajme kvalitné výživové doplnky