Zníženie mzdy zamestnávateľom

poradňaporadňa

Pracujem ako šofér- montážnik vo firme zaoberajúcej sa rozvozom a montážou kancelárskeho nábytku. Mám viacero otázok na právomoc majiteľa firmy, nakoľko svojvoľne porušuje podmienky pracovnej zmluvy, ktorú sme spolu podpísali. Ide o rapídne zníženie platu, on vypočítava výšku platu od počasia a nie od výkonu ako je stanovené v zmluve, navyše pracujem namiesto 8 hodín denne niekedy aj 48 nonstop, bez možnosti spánku a bez nároku na finančnú kompenzáciu.

Ako šofér by som denne nemal viezť motorové vozidlo dlhšie ako 8 hodín, v našej firme také niečo neexistuje, sedím za volantom sám, niekedy aj dva dni bez spánku, vozidlo nie je v dobrom technickom stave a ja sa vážne obávam aj o svoje zdravie. Ak však nechcem prísť o zamestnanie, musím sa riadiť pokynmi zamestnávateľa, inak mi dáva podpisovať porušenia pracovnej disciplíny. Najnovšíe odo mňa žiada zaplatenie škody na rozbitom nábytku, ktorú spôsobil teraz už bývalý zamestnanec. Ja s touto škodou nemám absolútne nič spoločné, napriek tomu sa rozhodol stiahnuť mi to z platu, ak nevybavím náhradu škody od skutočného vinníka. Je to vôbec v súlade so zákonom, aby mne siahol na výplatu pokiaľ sa nepodieľam na škode? Máme osloviť inšpektorát práce alebo na koho by sme sa mali obrátiť?

Poradňa: K zníženiu mzdy zamestnanca môže dôjsť niekoľkými spôsobmi. Z dôvodu ekonomických problémov na strane zamestnávateľa môže zamestnávateľ využiť ustanovenie § 142 odsek 4 Zákonníka práce, ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu. Jedná sa o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60% jeho priemerného zárobku. V tomto prípade sa musí jednať o situáciu, kedy zamestnávateľ nemá možnosť zamestnancovi prideliť práci pre vážne prevádzkové dôvody a súčasne aj o dohodu so zástupcami zamestnancov, ktorú nemožno nahradiť jednostranným rozhodnutím zamestnávateľa.

Ďalším spôsobom zníženia mzdy je dohoda zmene pracovných podmienok podľa § 54 Zákonníka práce. Mzda a forma odmeňovania musí byť uvedená v pracovnej zmluve so zamestnancom alebo musia byť mzdové podmienky dohodnuté v kolektívnej zmluve dohodnutej s odborových orgánom. Zmena dojednanej mzdy je považovaná za dohodu o zmene pracovných podmienok, ktorá musí byť vyhotovený písomne. Zákonník práce neumožňuje jednostranné zníženie mzdy.

Poslednou novelou Zákonníka práce, ustanovením § 252c bolo zavedené flexikonto pracovného času ako proti krízové opatrenie na prechodné obdobie od
1. marca do konca roka 2012 pre tých zamestnávateľov, ktorí z objektívnych príčin nemôžu prideľovať zamestnancom prácu. Ak v tomto období nemôže zamestnanec z vážnych prevádzkových dôvodov vykonávať prácu, môže zamestnávateľ, po dohode so zástupcami zamestnancov, poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno, za ktoré mu patrí mzda najmenej vo výške základnej zložky jeho mzdy. Zamestnanec je potom povinný odpracovať poskytnuté pracovné voľno bez nároku na mzdu.

Ako vyplýva z popísania situácie v otázke vyššie, u zamestnávateľa s najväčšou pravdepodobnosťou neboli dané dôvody na zníženie mzdy. Zamestnanec má v súlade s §150 ods. 2 možnosť podať sťažnosť na inšpektorát práce podľa sídla zamestnávateľa, ak zamestnávateľ porušil povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov a jednostranne a bez dohody so zamestnancom znížil plat. Taktiež neoprávnené uplatňovanie zrážok zo mzdy za škodu, ktorú zamestnanec neuznal a ani za ňu nezodpovedá, je porušením práv zamestnanca.
Neoprávnené krátenie mzdy môže byť posudzované ako je nevyplatenie mzdy, ktoré je trestný činom. Viac o následkoch nevyplatenie mzdy sme písali tu.

Svoje otázky do poradne nám zasielajte na poradna@firma.zoznam.sk

Viac o téme: Poradňa
  • Autor: © Zoznam
 
Staršie správy
Staršie správy