Rozdiely v odmeňovaní žien a mužov: Toto je jediná krajina v Európe, ktorá platí ženám viac ako mužom

Rozdiel v odmeňovaní žien a mužov je oveľa viac ako len rovnaká mzda za rovnakú prácu. Ženy v Európe čelia veľkým nerovnostiam v prístupe k práci, kariérnemu postupu a odmenám.

Napriek zlepšeniu zarábajú ženy vo všeobecnosti menej ako muži. Napríklad v roku 2022 zarobili ženy približne 87,3 eura na každých 100 eur zarobených mužmi, pričom najvyšší rozdiel bol v Estónsku, a to 21,3 %, zatiaľ čo v Luxembursku bol rozdiel záporný, čo znamená, že ženy zarobili o niečo viac ako muži.

Hoci došlo v priebehu rokov k pokroku pri znižovaní rozdielov v odmeňovaní žien a mužov v Európe, stále ide o pomalý proces. V rokoch 2012 až 2022 sa rozdiel v EÚ znížil v priemere o 3,7 percentuálneho bodu.

Rozdiel v odmeňovaní žien a mužov je vo väčšine európskych krajín spravidla vyšší v súkromnom sektore v porovnaní s verejným sektorom. Medzi dôvody tohto rozdielu patria faktory, ako sú typy pracovných miest, ktoré ženy zvyčajne vykonávajú, diskriminácia v odmeňovaní a nerovnomerné rozdelenie neplatenej práce.

Napriek tomu, že viac žien má vysokoškolské vzdelanie, ich miera zamestnanosti je v porovnaní s mužmi v celej EÚ nižšia. Hoci sa vyvinulo úsilie na zníženie rozdielov v účasti na trhu práce, stále existujú značné rozdiely, najmä v niektorých krajinách, ako je Rumunsko, Taliansko a Grécko.

Celkovo riešenie rozdielov v odmeňovaní žien a mužov zahŕňa riešenie rôznych problémov, ako je segregácia pracovných miest, diskriminácia v odmeňovaní a nerovnomerné rozdelenie neplatenej práce.

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Viac o téme: Ženy Platy Muži
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Getty, RED
 
Staršie správy
Staršie správy