VIDEO: Vystrč hlavu zo šedivého davu a pusti sa do podnikania

Myšlienka pracovať na vlastných veciach sa rodila veľmi dlho. Z rodiny dostala posolstvo: Ako ďaleko sa budeš pozerať, tak ďaleko zájdeš. Dnes má Saša Šmidáková vlastnú webstránku Sashe.sk na predaj slovenského hand-made dizajnu. V rámci seriálu Rozbehni sa! vám prinášame jej myšlienky, čo znamená mať vlastný biznis.

 1. Musíte vedieť, čo chcete
  Je potrebné si zadefinovať ciele v živote, ktoré vás nasmerujú k vašej práci a kariére. Toto je moja šálka kávy, moja budúcnosť, môj svet, toto som ja. Toto ma bude živiť, tešiť, aj štvať, toto budem robiť po zvyšok života deväť hodín denne a kvôli tomuto budem zanedbávať ľudí, ktorých mám rád a takto budem šťastná.

  „Čím ďalej budeš pozerať, tým ďalej zájdeš. Aj ja som mala predstavy, ktoré sa však časom otočili. Môj vývoj bol kľukatý a zložitý. Predstavu som mala, ale tá sa zmenila a ja som si vždy našla novú,“ hovorí Saša Šmidáková.

 2. Treba makať viac, ako ste si kedy dokázali predstaviť
  Bolí to a vám sa nebude vždy chcieť, ale ak sa na to vykašlete, vykašlete sa na seba samého.

  „S frajerom sme pracovali na projekte, do noci, prešli sme rôznymi rozhodnutiami a niektoré kroky sme oľutovali. Nemôžete sa na to všetko vykašlať, lebo by ste sa vykašlali sami na seba. V živote treba obetovať niektoré veci,“ hovorí Saša.

 3. Nenechajte sa odradiť neúspechmi
  Túžite niečo študovať, nezoberú vás, nakoniec študujete niečo úplne iné, prípadne potom ešte niečo iné s víziou toho, čo chcete robiť, ale tam vás nevezmú, a tak robíte niečo úplne iné a potom niečo druhé, tretie a možno aj štvrté piate a potom aj šieste.

  „Po troch rokoch som opustila vynikajúce zamestnanie a vydala som sa na cestu vlastného biznisu. Keďže som nebola kamarátka s číslami, nenechala som sa odradiť, túžila som naštartovať vlastný biznis. Môj príjem sa znížil o dve tretiny a ja som si nemohla dovoliť to, čo predtým. Preto som sa opäť zamestnala a až neskôr som začala predávať na vlastnom webe. Nové produkty mizli v momente, ako sa nahodili na web,“ hovorí Šmidáková.

 4. Rozprávajte sa veľa o svojich zámeroch a skúšajte rôzne cesty
  „Nedokázala som naplniť dopyt na trhu. Záujem o moje produkty bol veľký. Potom som dostala myšlienku, že na web musím dostať iných autorov. Vedela som, že ich je  na Slovensku veľa. Môj priateľ neprijal moju myšlienku o rozšírení autorov. O tomto zámere sa so mnou nerozprával a preto som sa o tom začala debatovať s ďalšími ľuďmi, pričom som hľadala formu na uskutočnenie mojej myšlienky. Nechápala som, prečo ma ľudia odrádzajú. Chcela som mať otvorenú galériu, kaviareň, kde sa budú ženy s kreatívnymi nápadmi stretávať. Ľudia ma odradili, že to neuživí samo seba, nie to ešte mňa. Rozmýšľala som nad investorom, neziskovou organizáciou, nad pôžičkou, ale nakoniec som dospela k názoru, že si chcem sama všetko financovať. Neskôr sme prerobili portál a otvorili brány pre všetkých kreatívnych tvorcov, nabehli sme na priateľskú atmosféru a pustili sme sa do projektu na „plné gule“," hovorí Saša.

 5. Upravte si rebríček priorít
  Nemôžete zostať sedieť na víne, ak sa máte pripravovať na zajtrajšie stretnutie s dôležitým človekom. Musíte obetovať víkendy a nočné akcie a spolu s tým aj zopár kamarátov.

 6. Nebuďte na seba mäkký, neľutujte sa a nehľadajte dôvody prečo to nejde
  Nikto nepríde a neponúkne vám miesto moderátora MTV, ani úžasnú a dobre platenú prácu s pohodovým šéfom, bez nadčasov, pracovných víkendov a interných intríg.

  „Biznis na webstránke nás naučil ísť správnou cestou. Sashe.sk bol biznis o výbornou supporte o okamžitých odpovediach, o zapracovaní požiadaviek, rodinnej atmosfére a investícií. Veľa sme dali a veľa sme dostali. Dnes to robím pre ľudí, nie pre seba, prispôsobujeme sa 2-tisícom autorov,“ hovorí zakladateľka Sashe.sk.

 7. Počúvajte a majte pokoru
  Váš biznis časom prestane byť o vás, vašich predstavách a prianiach, ale stane sa projektom ľudí, pre ktorých ho robíte. Čím skôr to zistíte, tým lepšie pre vás.

Šanca uspieť je reálna, ak:

 • vieš, čo chceš (a chceš stále viac)
 • máš to niečo (nápad, talent, chuť, energiu, dravosť, čokoľvek, čo zapchá dieru na trhu)
 • máš vôľu, sebazaprenie a odhodlanosť makať
 • máš správne zoradené priority
 • máš pokoru a zmysel pre realitu
 • máš energiu (čí skôr začneš, tým lepšie)

Stojí to za to, lebo máte slobodu:

 • rozhodovať sa
 • poučiť sa
 • nabaliť sa
 • pomôcť niekomu
 • pomôcť sebe
 • ohúriť
 • skúsiť to
 • dokázať niečo
 • cestovať
 • inšpirovať sa
 • inšpirovať
 • viesť
 • napredovať
 • niesť zodpovednosť
 • vychutnávať si to
 • skrátka realizovať sa

Saša Šmidáková
Je majiteľka a zakladateľka dizajnového hand-made portálu  SAShE, ktorý vznikol v roku 2009. Najprv na ňom predávala vlastné výrobky a neskôr sprístupnila obchod ďalším slovenským tvorcom. Spolu so svojim frajerom vybudovala zdravý biznis, na ktorom sa snažia fungovať férovo, voliť správne kroky, vytvárať na webe príjemné prostredie, kam človek môže utiecť. Je to ich farebnejší svet v svete.

Na SAShE vzniklo viac než 2-tisíc internetových galérií/obchodov, ktoré by inak nemali šancu vzniknúť. Dali priestor živej slovenskej tvorbe. Realizujú sa u nich ľudia zo všetkých regiónov bez rozdielu vzdelania. Vytvorili komunitu, ktorá autorom zabezpečuje spätnú väzbu a motiváciu rozvíjať sa. Na SAShE sa môžete dostať k originálnej tvorbe, ktorá vás odlíši v šedivom dave.

Pozrite si video z prednášky Saši Šmidákovej v rámci projektu Rozbehni sa! TV

Zdielať článok na Facebooku
29.11.2012  |  Foto: Photl.com, Zdroj: red.
Hodnotenie článku:
5.0/5 (5 hlasov)

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin