Zrušenie pracovného miesta počas rodičovskej dovolenky

poradňaporadňa

25.8.2010 mi končí rodičovská dovolenka a svojmu zamestnávateľovi som písomne oznámila, že 26.8. môžem nastúpiť do práce. Dozvedela som sa, že moje miesto je zrušené. Môj zamestnávateľ povedal, že odstupné mi nedá a domnievam sa, že mi vytvára nejaké pracovné miesto s tým, aby som nastúpila a nakoniec odišla sama (nakoľko povedal, že budem odchádzať z práce s plačom a rozmyslím si to odstupné).

Poradňa: V prípade návratu zamestnankyne po rodičovskej dovolenke platí , že zamestnávateľ je povinný jej prideľovať prácu podľa pracovnej zmluvy. Ak objektívne zamestnávateľ takúto prácu nemá alebo zamestnankyňa odmietne prijať ponúknutú inú vhodnú prácu, zamestnávateľ môže skončiť pracovný pomer z tzv. organizačných dôvodov resp. nadbytočnosti podľa § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) Zákonníka práce. V prípade skončenia pracovného pomeru z organizačných dôvodov, výpoveďou alebo dohodou, má zamestnankyňa nárok na odstupné v sume najmenej dvojnásobku jej priemerného mesačného zárobku a ak pracovný pomer u zamestnávateľa trval najmenej päť rokov, má nárok na odstupné v sume najmenej trojnásobku jej priemerného mesačného zárobku. Odstupné dostáva zamestnanec vyplatené po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne. Priemerný zárobok sa zisťuje v súlade s §134 Zákonníka práce zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu za kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Ak zamestnanec v takomto období nepracoval, použije sa pravdepodobný zárobok vypočítaný zo mzdy, ktorú by zamestnanec zrejme dosiahol.

 

Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), t.j. z dôvodu nadbytočnosti, nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.

 

Dohoda o skončení pracovného pomeru je dvojstranný právny úkon, pričom pracovný pomer sa skončí dňom uvedeným v pracovnej zmluve ako deň skončenia.

 

Výpoveď je jednostranný právny úkon. Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Počas materskej aj rodičovskej dovolenky pracovný pomer stále trvá, preto v konkrétnom vyššie popísanom prípade sa uplatní trojmesačná výpovedná doba.

 

Jednou zo základných povinností zamestnávateľa počas trvania pracovného pomeru, t.j. aj počas výpovednej doby, je povinnosť prideľovať zamestnancovi prácu. Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu z dôvodov na strane zamestnávateľa, uvedená situácia sa označuje ako prekážka v práci na strane zamestnávateľa, počas trvania ktorej má zamestnanec nárok na náhradu mzdy.

 

17.8.2010

 

Svoje otázky do poradne nám zasielajte na poradna@firma.zoznam.sk

Viac o téme: Poradna Kariera2010
  • Autor: © Zoznam
 
Staršie správy
Staršie správy