Odchádzam zo zamestnania. Musím zaučiť svojho nástupcu?

Zamestnávateľ prideľuje zamestnancovi aj počas výpovednej lehoty úlohy, ktoré  je povinný plniť.Zamestnávateľ prideľuje zamestnancovi aj počas výpovednej lehoty úlohy, ktoré je povinný plniť. Zdroj: photl.com

Našiel som si nové pracovné miesto a chcem čo najskôr odísť z terajšieho zamestnania, kde pracujem sedem rokov. Je mi jedno akou formou ukončím pracovný pomer, či dohodou alebo výpoveďou, podstatné je, že potrebujem odísť čo najskôr. Mám povinnosť zaučiť nového, resp. určeného zamestnanca do mojej agendy? Je pravdepodobné, že zaučenie by trvalo viac ako dva mesiace. V pracovnej zmluve mám uvedenú pracovnú náplň, avšak nikde nie je špecifikovaná povinnosť zaučiť nového zamestnanca pri mojom odchode. U mňa zaškolenie prebehlo prostredníctvom zamestnanca, ktorý končil pracovný pomer, t.j. bezplatne, nie formou školenia, stáže a podobne. Aké mi hrozia následky, ak odmietnem zaškolenie, prípadne dokonca prestanem chodiť do zamestnania ešte vo výpovednej lehote?

Poradňa: Zamestnanec môže skončiť pracovný pomer na základe výpovede, kedy sa pracovný pomer skončí až uplynutím výpovednej doby. Zamestnanec môže tiež požiadať zamestnávateľa o skončenie pracovného pomeru dohodou, ale zamestnávateľ nie je povinný žiadosti zamestnanca vyhovieť.

Ak dá zamestnac výpoveď,  jeho pracovný pomer trvá aj počas trvania  výpovednej doby a v tejto dobe môže a musí zamestnávateľ prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy a zamestnávateľ je povinný vykonávať prácu podľa pokynov zamestnávateľa.

V pracovnej zmluve musí zamestánvateľ so zamestnancom dohodnúť druh práce a jeho stručnú chrakteristiku, pričom túto charakterstiku nemožno chápať ako podrobné vymedzenie  všetkých úkonov,  ktoré zamestnanec v rámci výkonu práce vykonáva.  Podľa druhu práce je možné v niektorých prípadoch požadovať, aby zamestnanec vysvetlil jednotlivé pracovné postupy inému zamestnancovi, prípadne ho usmerňoval a viedol, pokiaľ  zákon v konkrétnych prípadoch nevyžaduje , aby zamestnanec absolvoval zaškolenie alebo školenie od odborne spôsobilej osoby. Zamestnávateľ však nemôže predlžovať trvanie pracovného pomeru zamestnanca, ktorý dal výpoveď, až do času, kým nebude vyškolený  nástupca zamestnanca. Pracovný pomer zamestnanca, ktorý dal výpoveď, sa skončí uplynutím výpovednej doby.

Ak zamestnanec prestane svojvoľne chodiť do práce, a to aj počas výpovednej doby, porušuje tým  svoju povinnosť dodržiavať pracovný čas. Ak zamestnanec túto povinnosť nesplní, t.j. ak nechodí do práce alebo nedodržiava pracovný čas, jedná sa o porušenie pracovnej disciplíny a zamestnávateľ môže postupovať v súlade so Zákonníkom práce, ktorý mu umožňuje ukončiť pracovný pomer so zamestnancom dvomi spôsobmi, a to výpoveďou alebo okamžitým skončením.

V zmysle ustanovenia § 63 ods. 1 písm. e/ Zákonníka práce, zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

Z uvedeného vyplýva, že ak zamestnávateľ kvalifikuje konanie zamestnanca ako menej závažné porušenie pracovnej disciplíny, môže mu dať výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede. Ak zamestnávateľ kvalifikuje konanie zamestnanca ako závažné porušenie pracovnej disciplíny, môže so zamestnancom okamžite skončiť pracovný pomer podľa ustanovenia § 68 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce alebo môže dať zamestnancovi výpoveď .

Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa končí až uplynutím výpovednej doby. Zákon nekonkretizuje, ktoré konanie zamestnanca sa považuje za závažné a ktoré za menej závažné porušenie pracovnej disciplíny. Toto rozlíšenie zamestnávatelia zväčša upravujú vo svojich interných predpisoch. Za závažné porušenie pracovnej disciplíny zamestnávatelia zvyknú považovať neospravedlnené zameškanie viac ako jednej pracovnej zmeny.

Ak má zamestnanec záujem skončiť pracovný pomer čo najskôr, v prvom rade by mal požiadať zamestnávateľa o skočenie pracovného pomeru dohodou. Ak zamestnávateľ jeho žiadosti nevyhovie, zamestnanec môže dať výpoveď aj bez uvedenia dôvodu a pracovný pomer sa skončí uplynutí výpovednej doby. Ak zamestnanec prestane svojvoľne chodiť do práce, zamestnávateľ môže ale nemusí s ním skončiť pracovný pomer okamžite, ako vyplýva z vyššie uvedeného, zamestnávateľ s ním môže skončiť pracovný pomer aj výpoveďou a v tom prípade pracovný pomer zaniká tiež až uplynutí výpovednej doby.

Okrem toho, ak sa zamestnanec a zamestnanec písomne dohodli na peňažnej náhrade v sume priemerného zárobku za jeden mesiac, ak zamestnanec nezotrvá u zamestnávateľa aj počas plynutia výpovednej doby, zamestnávateľ má na túto sumu nárok.

Svoje otázky do poradne nám zasielajte na poradna@firma.zoznam.sk>

Viac o téme: Odchod Školenie Nástupca Ukončenie Skončenie Okamžité Pracovného Pomeru Zaškolenie
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Photl.com, Zdroj: Poradňa

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy