Zníženie mzdy

poradňaporadňa

Firma,v ktorej som zamestnaná pred mesiacom zamestnancov poslala na 60% pôvodne iba na dva týždne,v priebehu tejto doby sa vyhlásila za platbyneschopnú.Zamestnancom neoznámila nič,po príchode do práce iba odkaz na dverách,že sa to predlžuje o týždeň, zopakovalo sa to aj tento týždeň. Ďalší problém je,výplatu nám nevyplatil načas.To znamená,že z júnovej vyplatil 200 EUR ostatok nevyplatil a tiež nevyplatil júlovú výplatu. Ako mám postupovať,keďže oficiálne som zamestnaná,ale príjem žiadny. Môžem uzatvoriť druhú pracovnú zmluvu bez toho,že by som dala výpoveď v pôvodnej firme?

Poradňa:K zníženiu mzdy zamestnanca môže dôjsť niekoľkými spôsobmi. Z dôvodu ekonomických problémov na strane zamestnávateľa môže zamestnávateľ využiť ustanovenie § 142 odsek 4 Zákonníka práce, ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu. Jedná sa o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60% jeho priemerného zárobku. V tomto prípade sa musí jednať o situáciu, kedy zamestnávateľ nemá možnosť zamestnancovi prideliť práci pre vážne prevádzkové dôvody a súčasne aj o dohodu so zástupcami zamestnancov, ktorú nemožno nahradiť jednostranným rozhodnutím zamestnávateľa. Dohoda so zástupcami zamestnancov musí obsahovať aj vymedzenie času, na ktorý sa takéto opatrenie prijíma.

Ďalším spôsobom zníženia mzdy je dohoda zmene pracovných podmienok podľa § 54 Zákonníka práce. Mzda a forma odmeňovania musí byť uvedená v pracovnej zmluve so zamestnancom alebo musia byť mzdové podmienky dohodnuté v kolektívnej zmluve dohodnutej s odborových orgánom. Zmena dojednanej mzdy je považovaná za dohodu o zmene pracovných podmienok, ktorá musí byť vyhotovený písomne. Zákonník práce neumožňuje jednostranné zníženie mzdy.

Poslednou novelou Zákonníka práce, ustanovením § 252c bolo zavedené flexikonto pracovného času ako proti krízové opatrenie na prechodné obdobie od 1. marca do konca roka 2012 pre tých zamestnávateľov, ktorí z objektívnych príčin nemôžu prideľovať zamestnancom prácu. Ak v tomto období nemôže zamestnanec z vážnych prevádzkových dôvodov vykonávať prácu, môže zamestnávateľ, po dohode so zástupcami zamestnancov, poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno, za ktoré mu patrí mzda najmenej vo výške základnej zložky jeho mzdy. Zamestnanec je potom povinný odpracovať poskytnuté pracovné voľno bez nároku na mzdu.

Ak zamestnankyni nebola vyplatená mzda, môže využiť svoje právo podľa § 69 ods. 1písm b) Zákonníka práce. Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti . Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel. Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov. Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnanec urobiť písomne, musí v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musí ho v ustanovenej lehote doručiť zamestnávateľovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť. Ohľadom nevyplatenia mzdy, podania žaloby na zamestnávateľa o vyplatenie dlžnej sumy a možných trestnoprávnych následkoch pre zamestnávateľa doporučujeme preštudovať iné odpovede v našej poradni.

Počas trvania pracovného pomeru je možné uzatvoriť iný pracovný pomer, ale len na kratší pracovný čas a je možné aj vykonávať práce na základe niektorej z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Upozorňujeme však, že počas trvania pracovného pomeru platí ustanovenie § 83 ods. 1 Zákonníka práce,, podľa ktorého zamestnanec môže popri svojom zamestnaní vykonávanom v pracovnom pomere vykonávať zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa, len s jeho predchádzajúcim písomným súhlasom.

Svoje otázky do poradne nám zasielajte na poradna@firma.zoznam.sk
Viac o téme: Poradňa
  • Autor: © Zoznam
 
Staršie správy
Staršie správy