Podnikateľské novinky: Rodinné podnikanie dostalo červenú

Rodinné podnikanie sa na Slovensku nezavedie.Rodinné podnikanie sa na Slovensku nezavedie. Zdroj: photl.com

Zákon, ktorý mohol prispieť k zníženiu nezamestnanosti neprešiel medzi poslancami. Odklepnutý je však samostatný účet v banke, na ktorý budú musieť zakladatelia firiem uložiť peňažný vklad. Jeho minimum je 5-tisíc eur.

Na Slovensku sa nezavedú legislatívne podmienky pre rodinné podnikanie, opozičná strana KDH neuspela so svojím návrhom. Poslanci Národnej rady (NR) SR neschválili návrh zákona o podpore rodinného podnikania, ktorý plénu predložili poslanci strany Ján Hudacký, Pavol Zajac a Ján Figeľ.

Vytvorenie podmienok pre rodinné podnikanie malo byť podľa predkladateľov odpoveďou na dlhodobo sa zhoršujúce podnikateľské prostredie, nárast daní, odvodov či poplatkov a celkovej administratívy v podnikaní. Zákon by podľa nich mohol prispieť aj k zníženiu nezamestnanosti na Slovensku a odbremeneniu sociálneho systému. Rodinní členovia, ktorí by sa stali súčasťou podniku, by sa totiž museli odhlásiť z úradu práce.

KDH navrhovalo tri základné formy rodinného podniku. Malo ísť o rodinnú živnosť, rodinnú farmu a rodinnú obchodnú spoločnosť. Tieto subjekty mali byť podľa návrhu zvýhodnené v daňovej oblasti, a to napríklad prostredníctvom znižovania základu dane, maximálnej výšky paušálnej dane i sadzby dane z príjmu. Tá mala mať v prípade rodinnej firmy a rodinnej farmy vo výške 19 %, pokiaľ základ dane podniku neprekročí 176,8-násobok životného minima.

Pre rodinné firmy navrhovala strana takisto zjednodušiť administratívu a zlepšiť prístup k štartovaciemu kapitálu. V tejto súvislosti mal zákon umožniť poskytnutie investičnej pomoci na obdobie dvoch rokov v podobe daňových úľav. A to v prípade, že celkový počet členov rodiny a zamestnancov v podniku je najviac deväť ľudí.

Podľa KDH odmietnutie tohto návrhu v parlamente je zo strany koaličných poslancov arogantným krokom voči slovenským občanom.

"Jeden z najväčších súčasných problémov na Slovensku je nezamestnanosť. Strana Smer-SD riešenia nemá a účinné opatrenia zo strany KDH či opozície odmieta. Je to na škodu rodinám a podnikateľom," reagoval po hlasovaní predseda hnutia Ján Figeľ.

Zároveň avizoval, že rodinné podnikanie bude stále súčasťou politického programu KDH.

"Budeme sa naďalej usilovať primeranými formami predkladať riešenia tak, aby sa stali súčasťou zákonných opatrení na Slovensku," dodal.

Rodinné podnikanie neprešlo, vklad pri zriadení firmy áno

Zakladatelia firiem budú peňažné vklady alebo ich časti splatené pred vznikom spoločností dávať na samostatný účet v banke. S týmito prostriedkami nebudú môcť nakladať skôr, ako spoločnosť vznikne. Vyplýva to z novely Obchodného zákonníka, ktorú podpísal prezident Ivan Gašparovič.

Právnu normu pripravil minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smer-SD). Po novom tak už zakladatelia firiem nebudú môcť využiť doteraz často používané splatenie peňažného vkladu v hotovosti k rukám správcu vkladu. S peniazmi uloženými na samostatnom účte budú môcť spoločnosti nakladať aj pred ich vznikom, ale iba v prípade, ak pôjde o úhradu nákladov súvisiacich so založením spoločnosti podľa spoločenskej zmluvy, či ak pôjde o vrátenie peňažného vkladu s úrokom.

Podľa Roberta Kičinu z Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) je toto opatrenie prijímané v kontexte boja s daňovými únikmi. On sa ale domnieva, že takýmto spôsobom sa proti podvodníkom nepodarí zasiahnuť.

"Opatrenie sa bude dať jednoducho obísť, zakladateľ spoločnosti si peniaze požičia, a potom ich po vzniku firmy vráti," uviedol.

Novinka podľa neho môže zvýšiť transakčné náklady pri vznikoch firiem, a to všetkým, aj tým serióznym podnikateľom.

"Skôr by sa malo postupovať tak, že by sa nároky smerom na základné imanie znižovali," podotkol Kičina.

Napríklad by sa podľa neho mohli zakladať takzvané "jednoeurové eseročky", ale zároveň by sa mala posilňovať zodpovednosť štatutárov firiem. Teda, že by pri porušení zákona zodpovedali osobným majetkom do výšky základného imania spoločnosti.

Opozičný poslanec NR SR za SaS a bývalý minister práce Jozef Mihál upozornil, že takéto opatrenie sťaží podmienky najmä pri vzniku spoločností s ručením obmedzeným. Pri ich vzniku je povinný minimálny vklad 5000 eur.

"Majitelia budú musieť mať 5000 eur, ktoré budú istý čas v zálohe. Takúto podmienku je niekedy ťažké splniť," upozornil.

Podľa jeho zistení už mnohí budúci podnikatelia zakladajú spoločnosti radšej teraz, kým novela neplatí. Rezort spravodlivosti navrhuje jej účinnosť od decembra 2013.

Viac o téme: Založenie Domáce Zakladanie Podnikateľ Firma Firmy Spoločnosť Vklad
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Photl.com, Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy