Nezamestnanosť na Slovensku vzrástla. Na vine je aj legislatíva

Nezamestnanosť dosiahla v decembri minulého roka 14,44 percent.Nezamestnanosť dosiahla v decembri minulého roka 14,44 percent. Zdroj: rgbstock.com

Nezamestnanosť na Slovensku sa v decembri vyšplhala na 14,44 percent, pričom najviac nezamestnaných mal Banskobystrický kraj. Za zníženým počtom nových pracovných miest je nízky ekonomický rast, dane, ako aj Zákonník práce.

Nezamestnanosť na Slovensku v decembri minulého roka medziročne vzrástla. Podľa štatistiky Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR dosiahla 14,44 %, čo znamená pri medziročnom porovnaní nárast o 0,85 percentuálneho bodu. Pri medzimesačnom porovnaní sa zvýšila o 0,25 bodu.

Podľa zverejnených údajov evidovali v uplynulom mesiaci na úradoch práce celkovo 390.111 disponibilných uchádzačov o zamestnanie, pričom ich počet sa medziročne zvýšil takmer o 28-tisíc. Spolu bolo na úradoch evidovaných 425.858 ľudí. V takom prípade sa do ich počtu započítavajú aj nepracujúci, ktorí nemôžu okamžite nastúpiť do zamestnania.

Pri regionálnom porovnaní zaznamenal najvyššiu mieru nezamestnanosti Banskobystrický kraj, a to 20,81 %. Nad slovenským priemerom sa pohybovali tiež Prešovský (20,66 %) a Košický kraj (19,58 %). V prípade okresov dosiahla najvyššiu nezamestnanosť Rimavská Sobota, a to 35,59 %. Naopak, najnižšiu nezamestnanosť, 4,15 %, zaznamenal okres Bratislava I.

Na vine je ekonomická situácia aj zmeny legislatívy
Za rekordným rastom počtu nepracujúcich stojí ekonomická situácia, ale aj posledné legislatívne zmeny vlády SR. Tvrdia to analytici v reakcii na nárast nezamestnanosti za december minulého roka na 14,44 %, čo je najvyššia úroveň od jari 2004.

Prvoradým faktorom je podľa analytika Slovenskej sporiteľne Martina Baláža ekonomické spomalenie Slovenska v dôsledku zhoršujúcej sa situácie v eurozóne. Oslabenie ekonomiky je pritom viditeľné najmä na poklesoch priemyselnej produkcie v posledných mesiacoch minulého roka.

"Časť z nárastu možno pripísať snahe zamestnávateľov predísť vyšším nákladom pri prepúšťaní zamestnancov od 1. januára 2013. A tí tak presunuli časť neskôr zamýšľaných výpovedí už do konca minulého roka," dodal makroekonóm VÚB Andrej Arady. Nasledujúce mesiace by tak podľa neho mohli priniesť čiastočnú kompenzáciu v podobe miernejšieho nárastu počtu nezamestnaných.

Fundamenty pre pracovný trh však podľa odborníkov naďalej ostávajú slabé.

"Nízky ekonomický rast prípadne stagnácia, rastúce dane a príspevky do sociálneho zabezpečenia spolu s prísnejším Zákonníkom práce sú brzdou v tvorbe nových pracovných miest, ale aj rastu miezd," objasnil Arady. 

Viac o téme: Slovensko Domáce Nezamestnanosť
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Photl.com, Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy