Learning & Development Awards: Na kvalite vzdelávania záleží. Preto chceme, aby sa o nej hovorilo

4. ročník najprestížnejšej ankety v oblasti rozvoja a vzdelávania na Slovensku odštartoval. Reprezentanti pokrokových prístupov v brandži sú už nominovaní. Porota rozhodne, ktorí z nich si odnesú sošky. Autori tejto skvostnej myšlienky však nechcú, aby bol projekt vnímaný len cez víťazov a ocenených, ale ako slobodný priestor na vzájomnú inšpiráciu. Prečo je podľa nich dôležité nastoliť otázku kvality vzdelávania a spájať learning & development komunitu?

Cieľom ankety Learning & Development Awards je oceniť kvalitne, profesionálne a inovatívne odvedenú prácu trénerov, lektorov a koučov v oblasti soft skills vzdelávania a rozvoja na Slovensku, rovnako organizácie, ktorým záleží na rozvoji svojich zamestnancov. „Podporu a zviditeľnenie tejto komunity považujeme za dôležitú,“ tvrdí Marko Šarmír, Managing Director spoločnosti Developium, organizátora ankety. „Hlavnou myšlienkou je prepájať odbornú a laickú verejnosť, firmy s lektormi a koučmi, aby sa mohli vzájomne inšpirovať. Prínos learning & development komunity pre biznis prostredie a vzdelávanie dospelých je enormný. Prostredníctvom ankety chceme jej členom poďakovať a udržiavať myšlienku neustáleho rozvoja „horúcu“. Chceme, aby sa o kvalite vzdelávania v biznis prostredí a jej kritériách diskutovalo.“

Prečo otvárať tému vzdelávania?

Firmy, ktoré považujú vzdelávanie zamestnancov za nadbytočný výdavok, v boji s konkurenciou neuspejú. „Ak chcú niečo dosiahnuť, naozaj potrebujú do ľudí investovať, lebo tá investícia sa im mnohonásobne vráti nielen v spokojnosti, ale aj v rozšírení zručností, vedomostí, ktoré ľudia potrebujú na to, aby firma vedela napĺňať svoje biznis ciele,“ hovorí Roman Kurnický, Senior konzultant a konateľ spoločnosti Developium a spoluorganizátor ankety. „Firmy, ktoré nevzdelávajú zamestnancov, si skôr neuvedomujú, čo všetko z toho môžu získať, takže je to skôr úloha pre nás robiť v dobrom evanjelizáciu, informovanie a šírenie.“

Nielen ocenenia, ale aj inšpirácia

Hľadaním „iných“ prístupov vytvára udeľovanie cien priestor na to, aby sa odborná i laická verejnosť vôbec zamyslela nad tým, čo znamená vzdelávať efektívne s využitím neokukaných metód a postupov a teda otvára diskusiu ohľadom kvality vzdelávania. Rozprávaním to však nekončí. „Odborníci môžu v projekte slobodne prezentovať svoju prácu, inšpirovať tak iných lektorov, koučov a firmy a zároveň nasať inšpiráciu späť od nich. Naša komunita je natoľko silná, ako veľmi si vieme uvedomiť, že sa dokážeme jeden od druhého učiť a tak sa stále spolu zlepšovať,“ vyjadrila sa Zuzana Riglerová, marketingová riaditeľka eventu.

Spájame komunitu

Anketa spája nielen lektorov, koučov, HR špecialistov a riaditeľov, ale každého, kto si uvedomuje dôležitosť rozvoja a nie je mu ľahostajné, či sa dospelí vzdelávajú kvalitne. „Spájanie komunity nie je len o tom, že sa potľapkáme po pleci a pozdravíme, ale vzájomne inšpirujeme a učíme sa od seba. Veď kto iný by sa mal rozvíjať viac ako ľudia, ktorí pomáhajú alebo sprevádzajú druhých na ceste, či už ako koučovia, lektori a tréneri alebo ako firmy, ktoré vytvoria inšpiratívny rozvojový program pre iné subjekty práve vďaka svojej jedinečnosti,“ pokračuje Roman Kurnický. „A to je naším cieľom: poukázať na kvalitu, ktorá je v nejakom období veľmi hodnotná a dôležitá a týmto posunúť ľudí. Aby nabralo vzdelávanie a rozvoj trošku inú kvalitu, ktorá druhých posunie, či už ako konkurentov k vyhecovaniu alebo ako kolegov k tomu, aby sa vzájomne inšpirovali.“

Back to community

Filozofia komunity je citeľná v celom projekte - od samotnej nominácie hodnotených až po slávnostný Galavečer. Výhercov síce vyberie odborná a nezávislá porota, ale nominácie prichádzajú od ľudí, ktorých sa nejakým spôsobom dotkla ich práca. Oni sú tí, ktorí rozdajú karty. Pre väčšinu nominovaných je zadosťučinením už samotná nominácia. Anketa oficiálne končí vyhlásením víťazov na slávnostnom a veľkolepom Galavečere, ktorý vytvára prirodzený priestor na vzájomné prepájanie sa, inšpirovanie a networking. Lístky na odovzdávanie cien si budete môcť zakúpiť po spustení predaja. Viac o evente sa dočítate na https://www.ldawards.sk/.

Vysadili stromy, podporili žiakov

Organizátori každým rokom prostredníctvom ankety podporia nielen inšpiratívne prístupy, ale aj dobrú vec. Počas dvoch ročníkov sa za každý hlas vysadil strom, dovedna viac ako 300 stromov. Minulý rok sa kvôli pandémii konal event v online priestore. Udeľovanie cien nahradil Learning & Development Summit, najväčší online festival vzdelávania na Slovensku. Spíkri - manažéri, lektori, kouči, výskumníci zo SAV a akademici - vystúpili na summite bez nároku na honorár. Peniazmi vyzbieranými za lístky tak podporili výchovu a vzdelávanie detí a žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Nechajte sa prekvapiť, čo prinesie tento ročník ankety.

Autor: Adriana Hergott

Viac o téme: Lda awards

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy