Chcem sa vrátiť po rodičovskej dovolenke. Pracovná pozícia je zrušená

Ak po návrate z rodičovskej dovolenky nie je zaradenie zamestnankyne  na pôvodnú prácu a pracovisko možné, zamestnávateľ má zaradiť zamestnankyňu na prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.Ak po návrate z rodičovskej dovolenky nie je zaradenie zamestnankyne na pôvodnú prácu a pracovisko možné, zamestnávateľ má zaradiť zamestnankyňu na prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve. Zdroj: photl.com

Som zamestnaná vo výrobnej spoločnosti od roku 2009 na dobu neurčitú. V decembri 2010 som nastúpila na MD a v októbri 2013 chcem nastúpiť do zamestnania. Pracovný čas som nútená prispôsobiť chodu škôlky. Žiadam zamestnávateľa o úpravu pracovného času, ale zamestnávateľ mi nechce vyhovieť, nakoľko tomu bránia vážne prevádzkové dôvody spoločnosti. Medzičasom sa ešte zrušilo moje pôvodne miesto a firma ma preradila na iné oddelenie, poslali mi zmluvu, ktorú som nepodpísala a máme to riešiť až keď sa vrátim. Co s tým všetkým robiť?

Poradňa: Žena, ktorá sa chce vrátiť do zamestnania z materskej alebo z rodičovskej dovolenky, je v zmysle ust. § 166 ods. 3  povinná písomne oznámiť zamestnávateľovi najmenej jeden mesiac vopred predpokladaný deň skončenia alebo prerušenia rodičovskej dovolenky.

Ak po návrate z rodičovskej dovolenky nie je zaradenie zamestnankyne  na pôvodnú prácu a pracovisko možné, napr. z dôvodu organizačných zmien, zamestnávateľ má zaradiť zamestnankyňu na prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve, takže zamestnankyňa má vykonávať rovnaký druh práce.

Pôvodná  práca je súhrn pracovných  činností, ktoré zamestnankyňa vykonávala pred materskou dovolenkou a jej opis je uvedený v pracovnej náplni alebo v opise pracovných činnosti, ktoré sú uvedené v pracovne zmluve alebo v internom predpise. Práca podľa pracovnej zmluvy je širším pojmom ako pojem pôvodná práca, napr. pôvodnou prácou môže byť práca recepčnej v prijímacej kancelárii spoločnosti a druhom práce je funkcia „administratívna pracovníčka“.  V praxi môžu byť oba pojmy aj rovnaké, najmä ak je druh práce vymedzený do podrobností.

Ak nie je možné zaradenie ani podľa druhu práce, takže zamestnávateľ nemôže zamestnankyňu ďalej zamestnávať, je daný dôvod výpovede podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, t.j. z dôvodu, že sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách.

Aby zamestnávateľ mohol dať zamestnankyni výpoveď, musia byť splnené  nasledovné podmienky:

a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,

b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

Ak má zamestnávateľ voľné iné vhodné pracovné miesto na pracovisku, kde pracovala aj zamestnankyňa, musí jej ho najprv ponúknuť, aj to aj keby sa jednalo o pracovné miesto na kratší pracovný čas. Vhodnosť práce sa posudzuje podľa kvalifikačných predpokladov zamestnankyne, jej predchádzajúcej praxe aj vzhľadom na zdravotnú spôsobilosť na vykonávanú prácu.  Ak zamestnávateľ ponúka pracovné miesto, mal by tak urobiť písomne.  Ak u zamestnávateľa nie je voľné žiadne vhodné pracovné miest, doporučuje sa  túto skutočnosť uviesť aj vo výpovedi.

Zamestnávateľ môže zamestnankyňu preradiť na inú prácu len výnimočne v prípadoch, ak:

  • zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
     
  • tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena vykonáva prácu, ktorou sa nesmú tieto ženy zamestnávať alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo alebo materské poslanie,
     
  • je to nevyhnutné podľa lekárskeho posudku alebo rozhodnutia orgánu verejného zdravotníctva v záujme ochrany zdravia iných osôb pred prenosnými chorobami (ďalej len "karanténne opatrenie"),
     
  • je to nevyhnutné podľa právoplatného rozhodnutia súdu alebo iného príslušného orgánu,
     
  • zamestnanec pracujúci v noci na základe lekárskeho posudku je uznaný za nespôsobilého na nočnú prácu,
     
  • tehotná žena, matka do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiaca žena pracujúca v noci požiada o preradenie na dennú prácu.
  • na čas nevyhnutnej potreby na inú prácu, ako bola dohodnutá, ak je to potrebné na odvrátenie mimoriadnej udalosti alebo na zmiernenie jej bezprostredných následkov, a to aj bez súhlasu zamestnanca.

Pracovná pozícia je dohodnutá v pracovnej zmluve a preto je zmena  možná  len na základe dohody o zmene pracovnej  zmluvy.

Ak zamestnávateľ nemá možnosť zamestnankyňu zamestnávať a je daný výpovedný dôvod podľa ustanovenia § 63 ods. 1  písm. b) Zákonníka práce, môže sa so zamestnankyňou dohodnúť na skončení pracovného pomeru z vyššie uvedeného dôvodu alebo jej môže dať výpoveď.  Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí až uplynutím výpovednej doby. Počas výpovednej doby pracovný pomer stále trvá  a zamestnávateľ je povinný prideľovať zamestnankyni prácu podľa pracovnej zmluvy a platiť jej mzdu za túto prácu. Ak zamestnávateľ nemá možnosť zamestnankyni prideľovať prácu podľa pracovnej zmluvy, jedná sa o prekážku v práci na strane zamestnávateľa a zamestnankyni patrí za čas trvania prekážky v práci náhrad mzdy.

Ak sa pracovný pomer končí z dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm. b) Zákonníka práce, zamestnankyňa má nárok na odstupné, ktorého výška závisí od doby trvania pracovného pomeru aj od  spôsobu skočenia pracovného pomeru  (dohodou alebo výpoveďou). Vzhľadom na to, že zamestnankyňa nemá záujem prijať  ponúknuté miesto u zamestnávateľa, nie je ani aktuálne riešiť úpravu pracovného času.

Svoje otázky do poradne nám zasielajte na poradna@firma.zoznam.sk

Chcete zmeniť prácu po rodičovskej dovolenke? Pozrite si aktuálne pracovné ponuky.

Viac o téme: Dovolenka Zrušenie Rušenie Pracovná Pozícia Rodičovská
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Photl.com, Zdroj: Poradňa

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy