Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu

§ 123 Zákonník práce

(1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v eurách za hodinu pre prvý stupeň.

(2) S vedúcim zamestnancom možno v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú nočnú prácu. Mzdové zvýhodnenie v takom prípade vedúcemu zamestnancovi nepatrí.

Vysvetlivky

V § 123 ZP je ustanovené mzdové zvýhodnenie zamestnanca v prípade, že pracuje v noci.
Za hodinu práce v noci Vám patrí, okrem riadne odpracovanej mzdy za prácu v noci, aj mzdové zvýhodnenie minimálne 20% minimálneho mzdového nároku zamestnanca (v súčasnosti je to20% z 1,698 Eur /1 hod, čo je 51,15 Sk /1 hod na prvom stupni pracovnej náročnosti).
Ak pracujete v noci a zároveň aj vo sviatok, napr. v nočnej zmene začínajúcej 5. júla, za túto prácu Vám patria príplatky ako za prácu v noci, tak za prácu vo sviatok. Môžete sa dohodnúť so zamestnávateľom, že za prácu v noci Vám vyplatí mzdové zvýhodnenenie (podľa § 123 ZP) a za sviatok si vyberiete náhradné voľno (za ktoré Vám bude patriť náhrada mzdy).
Pozor, za každú hodinu odpracovanú v noci (podľa § 123 ods. 1, prvá veta, t.j. od 22.00 - 06.00 hod) Vám patrí mzdové zvýhodnenie za prácu v noci bez ohľadu na to, či spĺňate podmienky zamestnanca pracujúceho v noci (podľa § 98 ZP) alebo nie.
T.j.: Ak pracujete v noci trebárs len dve hodiny, to znamená menej ako tri hodiny, aj za dve hodiny Vám patrí príplatok podľa § 123 ZP.

Príplatok za prácu v noci nepatrí zamestnancovi, ktorý pracuje doma (domáckemu zamestnancovi), tak, ako mu nepatria príplatky za prácu vo sviatok, za prácu nadčas, prípadne za sťažený výkon práce.
V prípade mladistvých zamestnancov je nočná práca neprípustná, len s výnimkou mladistvých starších ako 16 rokov, ktorí môžu v noci odpracovať max. 1 hodinu naviazanú na predchádzajúcu dennú zmenu, ak je tá hodina potrebná na výchovu v povolaní (§ 174 ZP).

Deň pracovného pokoja pre zamestnancov, ktorí pracujú v nočných zmenách, sa začína hodinou zodpovedajúcou nástupu pracovnej zmeny, ktorá v pracovnom týždni nastupuje podľa rozvrhu zmien ako prvá (§ 95 ZP).
Inými slovami:
Za bežných okolností sa deň pracovného pokoja začína o 0:00 hod a končí sa o 24:00 hod. V prípade dňa pracovného pokoja po nočnej zmene Vám deň pracovného pokoja začína ráno 6:00 hod po skončení nočnej zmeny a s nástupom prvej zmeny v rozvrhu zmien. Ak sa Vaša nočná zmena začína vo sviatok (napr. 17.novembra) a preklopí sa do nasledujúceho dňa (nie sviatku), okrem príplatku za prácu v noci Vám patrí aj mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok za celú zmenu.

Príklad:
Dňa 16.novembra nastúpi zamestnanec do nočnej zmeny, t.j. od 22:00 – 06:00 hod, pričom časť zmeny zamestnanec odpracuje na druhý deň, 17.novembra, teda v deň štátneho sviatku. § 95 ZP hovorí o tom, že v prípade nočnej zmeny začiatok dňa pracovného pokoja (a v tomto prípade aj sviatku) pripadá na začiatok pracovnej zmeny, ktorá podľa rozvrhu zmien v pracovnom týždni začína ako prvá. Preto sa aj začiatok sviatku posúva na túto hodinu, teda nie na 0:00 hod ale na 06:00 hod. Preto zamestnancovi pracujúcemu v nočnej zmene zo 16.11. na 17.11. nepatrí príplatok za prácu vo sviatok. Naopak, ak zamestnanec začne pracovať v nočnej zmene dňa 17.11 o 22:00 hod a skončí dňa 18:11 o 06:00 hod, patrí mu mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok v plnom počte odpracovaných hodín, aj keď časť zmeny bola oficiálne odpracovaná až deň po sviatku.

Je to paradox, ale ak začínate nočnú zmenu v deň sviatku, v skutočnosti odpracujete v deň sviatku len dve hodiny, napriek tomu Vám patrí príplatok za sviatok za celú zmenu. Naopak, ak Vaša nočná zmena začína deň pred sviatkom, väčšiu časť zmeny (6 hodín) odpracujete v deň sviatku, napriek tomu Vám príplatok za sviatok nepatrí.

§ 123 ods.2 ZP pripúšťa zohľadnenie nočnej práce v dohodnutej mzde.
Zamestnávateľ tak môže urobiť len za následovných podmienok:
• ide o dohodu s vedúcim zamestnancom, nie rádovým zamestnancom
• dohoda musí byť zakotvená v pracovnej zmluve
• nesmie ísť o pravidelnú nočnú prácu, len o naliehavú, nečakanú, nepredvídanú situáciu.

Evidencia práce zamestnancov v nočných zmenách
Zamestnávateľ je povinný viesť podrobnú evidenciu Vášho pracovného času, pracovných nadčasov, nočných pracovných zmien, začiatok aj koniec aktívnej a neaktívnej pohotovosti. Na požiadanie inšpektorátu práce je zamestnávateľ povinný túto evidenciu predložiť.


Zdroj: BARANCOVÁ, H.: Zákonník práce. Komentár s príkladmi. 5.vydanie. Bratislava: SPRINT, 2007.
Zdroj: Zákonník práce s komentárom a judikatúrou. Bratislava: NOVÁ PRÁCA, 2008
Zdroj: BRUNOVSKÝ, Š., DOHÁŇOŠOVÁ, O., JÁNOŠÍKOVÁ, L. a i.: Abeceda mzdovej účtovníčky 2008. 2.vydanie. Olomouc: ANAG, 2008
Zdroj: RYBÁROVÁ, M., VOJNÁROVÁ, A., MAČUHA, M.: Novelizovaný Zákonník práce. Komentár s príkladmi. Bratislava: EPOS, 2007
Viac o téme: Zakony
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Jupiterimages
 
Staršie správy
Staršie správy