Slováci by mali využiť potenciál sociálnych sietí na hľadanie práce

Slováci zatiaľ neprišli na to, že sociálne siete sú najlepší pracovný portál. Nedokážu ich efektívne využívať na získanie pracovného miesta. Vyplýva to z prieskumu personálnej agentúry Adecco, ktorý realizovala v 24 krajinách.

Kým vo svete je pri hľadaní práce najvyužívanejšou sociálnou sieťou LinkedIn, na Slovensku je to Facebook. Pracovné príležitosti si cez neho vyhľadáva tretina respondentov. Spomedzi Slovákov využívajúcich sociálne siete každý druhý potvrdil, že si prostredníctvom nich hľadá alebo hľadal prácu. Polovicu používateľov najviac zaujímajú referencie na potenciálneho zamestnávateľa od známych. Približne rovnaký počet ľudí si prehliada inzerované pracovné pozície a profilovú stránku zamestnávateľa.

Posielanie žiadostí či profesionálny networking vykonáva cez sociálne médiá menej ako tretina uchádzačov. Kým inde v Európe je zasielanie životopisov pomerne bežné, u nás tak robí len pätina uchádzačov, čo je o polovicu menej ako v iných krajinách. Štvrtina respondentov potvrdila, že ich cez Facebook či LinkedIn kontaktoval personalista, reálne sa však touto cestou zamestnalo len 9 % opýtaných. Naproti tomu v ostatných krajinách kontaktoval personalista uchádzača v 37 % prípadov a v 13 % prípadov boli uchádzači v hľadaní práce úspešní.

 

Sledujte nás na sociálnej sieti Facebook a dozviete sa novinky o práci a voľných pracovných miestach.

 

Zdielať článok na Facebooku
06.02.2015  |   Zdroj: TASR, Foto: Thinkstock.com
Hodnotenie článku:
1.0/5 (2 hlasov)


TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Bill Gates

Úspech je zlý učiteľ. Kvôli nemu si múdri ľudia myslia, že nemôžu prehrať.

Bill Gates