Zníženie mzdy

právna poradňaprávna poradňa

Manželovi vo firme znížili plat o 20% z dôvodu krízy bez písomného súhlasu. Považuje sa za súhlas podpísanie výplaty ?

Poradňa: K zníženiu mzdy zamestnanca môže dôjsť niekoľkými spôsobmi. Z dôvodu ekonomických problémov na strane zamestnávateľa môže zamestnávateľ využiť ustanovenie § 142 odsek 4 Zákonníka práce, ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu. Jedná sa o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60% jeho priemerného zárobku. V tomto prípade sa musí jednať o situáciu, kedy zamestnávateľ nemá možnosť zamestnancovi prideliť práci pre vážne prevádzkové dôvody a súčasne aj o dohodu so zástupcami zamestnancov, ktorú nemožno nahradiť jednostranným rozhodnutím zamestnávateľa.

 

Poslednou novelou Zákonníka práce, ustanovením § 252c bolo zavedené flexikonto pracovného času ako proti krízové opatrenie na prechodné obdobie od 1. marca do konca roka 2012 pre tých zamestnávateľov, ktorí z objektívnych príčin nemôžu prideľovať zamestnancom prácu. Ak v tomto období nemôže zamestnanec z vážnych prevádzkových dôvodov vykonávať prácu, môže zamestnávateľ, po dohode so zástupcami zamestnancov, poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno, za ktoré mu patrí mzda najmenej vo výške základnej zložky jeho mzdy. Zamestnanec je potom povinný odpracovať poskytnuté pracovné voľno bez nároku na mzdu.

 

Ďalším spôsobom zníženia mzdy je dohoda zmene pracovných podmienok podľa § 54 Zákonníka práce. Mzda a forma odmeňovania musí byť uvedená v pracovnej zmluve so zamestnancom alebo musia byť mzdové podmienky dohodnuté v kolektívnej zmluve dohodnutej s odborových orgánom. Zmena dojednanej mzdy je považovaná za dohodu o zmene pracovných podmienok, ktorá musí byť vyhotovený písomne.

 

Zákonník práce neumožňuje jednostranné zníženie mzdy. V prvom aj druhom vyššie popísanom prípade sa vyžaduje dohoda so zástupcami zamestnancov, ak orgán zastupujúci zamestnancov nie je zriadený, zamestnávateľ sa musí dohodnúť s každým zamestnancom. V poslednom prípade sa jedná o dohodu o zmene pracovnej zmluvy, ktorú musí zamestnávateľ uzatvoriť so zamestnancom písomne.

 

3.9.2010

 

Svoje otázky do poradne nám zasielajte na poradna@firma.zoznam.sk

Viac o téme: Poradna Kariera2010
  • Autor: © Zoznam
 
Staršie správy
Staršie správy