Malé a stredné podniky zamestnávajú až tretinu Slovákov

Malé a stredné podniky zamestnávajú až tretinu Slovákov.Malé a stredné podniky zamestnávajú až tretinu Slovákov. Zdroj: photl.com

Slovensko a Česko sú krajiny, ktoré majú najnižší počet malých a stredných podnikov. Napriek tomu, u nás zamestnávajú až tretinu Slovákov.

Minulý týždeň sme oslávili Európsky týždeň malých a stredných podnikov, ktoré zohrávajú v európskych ekonomikách významnú rolu. Európske autority sú si toho vedomé a na podporu tvorby, rozvoja a rastu malých a stredných podnikov (SME) vynakladajú nemalé finančné prostriedky.

Medzi malé a stredné podniky zaraďujeme spoločnosti, ktoré zamestnávajú 10 až 249 ľudí a ich ročný obrat nepresahuje 50 mil. eur. A hoci by sa mohlo zdať, že na pracovnom trhu nehrajú veľkú rolu, opak je pravdou. V roku 2011 malé a stredné podniky v Európskej únii zamestnávali až takmer dve pätiny všetkých pracujúcich. Vyplynulo to z najnovších údajov Eurostatu.

V Európskej únii pôsobí približne 22,1 mil. nefinančných spoločností, z ktorých len 7,3 % tvoria malé a stredné podniky. Ďalších viac než 90 % spoločností patrí medzi tzv. mikropodniky zamestnávajúce menej ako 10 ľudí. Až 99,8 % všetkých nefinančných spoločností v únii tak zamestnáva menej ako 250 ľudí. Podiel veľkých podnikov s 250 a viac zamestnancami je teda takmer mizivý, na úrovni len 0,2 %.

Najvyšší podiel majú SME v Nemecku, kde tvoria až 18 % všetkých podnikov. Na druhej strane najväčší podiel ľudí, a to až približne polovicu všetkých pracujúcich, zamestnávajú malé a stredné podniky na Pobaltí, teda v Litve, Lotyšsku a Estónsku.

Naopak, najnižší podiel na celkovom počte podnikov majú malé a stredné podniky u nás a v susednej Českej republike (zhodne po 3,9 %). Slovensko je na pomyselnom chvoste rebríčka aj v podiele ľudí, ktorí pracujú práve pre malé a stredné podniky [33,2 %]. Menší podiel na zamestnanosti majú SME už len v Poľsku a to 32,2 %.

Na Slovensku v roku 2011 pôsobilo 415 tis. nefinančných podnikov. Až 96 % z nich tvoria mikropodniky, teda spoločnosti zamestnávajúce menej ako 10 ľudí. A práve mikropodniky sú zároveň aj najväčším slovenským zamestnávateľom, keďže v nich pracuje až 38,0 % zamestnaných Slovákov. Hneď za nimi ale nasledujú malé a stredné podniky, ktoré síce tvoria len necelé 4 % podnikov, no zamestnávajú až tretinu Slovákov. Veľké podniky a korporácie s 250 a viac zamestnancami tvoria u nás len 0,1 % všetkých nefinančných spoločností a zamestnávajú 28,8 % Slovákov.

Veľké podniky ale u nás dominujú vo veľkosti obratu. Celkový obrat nefinančných spoločností na Slovensku za rok 2011 dosiahol 158 mld. EUR. Až 44,7 % z tejto sumy pripadalo na veľké firmy, o ďalších 38,3 % sa postarali SME a zvyšných 17,0 % obratu patrilo mikropodnikom.

10 krajín, v ktorých malé a stredné podniky zamestnávajú najvyšší počet ľudí

  1. Litva (50,8 %)
  2. Lotyšsko (50,5 %)
  3. Estónsko (49 %)
  4. Luxembursko (48,9 %)
  5. Bulharsko (45,5 %)
  6. Nemecko (44 %)
  7. Rumunsko (44 %)
  8. Rakúsko (42,9 %)
  9. Švédsko (39,8 %)
  10. Slovinsko (39,5 %)

Rozmýšlali ste nad prácou v zahraničí? Pozrite si viac ako 2-tisíc pracovných ponúk.
 

Viac o téme: Malé Banka Domáce Podnik Firma Poštová Stredné Zamestnávanie Podiel Krajiny Podniky Slováci Zamestnanosti
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Photl.com, Zdroj: Poštová banka

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy