Zákon o hmotnej núdzi sa mení k horšiemu

Iveta Radičová, sociologička a bývalá premiérka SRIveta Radičová, sociologička a bývalá premiérka SR Zdroj: Facebook

Podľa expremiérky Ivety Radičovej bude mať nový zákon o hmotnej núdzi negatívny vplyv na všetkých, ktorých sa týka, dokonca aj na tých , ktorí budú na aktivačných prácach. Negatívny dopad vysvetlila aj na rodinných príkladoch.

Ako povedala expremiérka a bývalá ministerka práce, sociálnych vecí a rodiny Iveta Radičová, novela poukazuje na hlboký rozpor medzi sociálnou rétorikou a asociálnou politikou Roberta Fica.

„Prvý krok asociálnej politiky Roberta Fica je nekorektná úprava štatistiky nezamestnanosti. Do evidovanej nezamestnanosti sa odrazu nezaraďujú nezamestnaní, ktorí sa podieľajú na menších obecných prácach a na dobrovoľníckej činnosti. Lenže takéto niečo je neprípustné, pretože tieto práce sú súčasťou tzv. disponibilných nezamestnaných, a teda sa nezaraďujú medzi zamestnania,“ upozornila s tým, že vláda, aby si vylepšila imidž, znižuje nezamestnanosť iba na papieri a neprípustným spôsobom.

Druhý krok znižovania sociálnych istôt sú podľa Radičovej škrty v zákone o hmotnej núdzi. Upozornila, že schválený zákon o pomoci v hmotnej núdzi podmieňuje nárok na dávku v hmotnej núdzi dobrovoľníckou činnosťou alebo vykonávaním menších obecných služieb.

„Toto je však zjavne protiústavné, pretože ústava neumožňuje vynucovať dobrovoľnícku činnosť,“ povedala.

Aktivačné práce môže ponúknuť podľa zákona len obec.

„Ak tá bude mať prácu napríklad pre desiatich nezamestnaných z tridsiatich, nárok na dávku v hmotnej núdzi budú mať aj tí, ktorým aktivačná práca nebola ponúknutá. Tu sa vytvára priestor pre korupčné správanie,“ konštatovala.

Problematických ustanovení je však v návrhu zákona podľa Radičovej oveľa viac.

„Napríklad výška dávky v hmotnej núdzi sa nepatrne zvýši, ale úplne sa ruší príspevok na zdravotnú starostlivosť, čím sa celková pomoc všetkým zníži,“ uviedla.

Zároveň upozornila, že ak bude niekto vykonávať aktivačné práce od približne 43 do 64 hodín mesačne, oproti dnešnému stavu sa pomoc zníži, pretože aktivácia v uvedenom rozsahu stačila v platnom právnom stave na vznik nároku na aktivačný príspevok.

„Ak bezdetní nezamestnaní manželia budú vykonávať aktivačné práce v rozsahu od 43 do 63 hodín mesačne, budú dostávať o 128,2 eura menej než dnes,“ povedala.

Nezamestnaný jednotlivec má dnes pri vykonaní aktivačných prác v rozsahu od približne 43 hodín mesačne nárok na aktivačný príspevok a celková pomoc je 181,4 eura.

„Po prijatí nového zákona mu nevzniká nárok na aktivačný príspevok a výška pomoci je len 117,4 eura. To znamená prepad o 64 eur,“ upozornila.

Nezamestnaní manželia s dvoma školopovinnými deťmi zas v prípade aktivácie oboch v počte hodín od 43 do 63 mesačne majú dnes nárok na pomoc v hmotnej núdzi 415,3 eura.

„Po prijatí nového zákona to bude len 284 eur,“ povedala expremiérka.

Novým zákonom sa zníži podľa Radičovej aj príjem bezdetným nezamestnaným jednotlivcom alebo nezamestnaným jednotlivcom so samostatne posudzovaným deťmi. V prípade, že osoby v tejto skupine majú nárok na príspevok na bývanie, ich doterajšie príjmy podľa nej klesnú približne na polovicu.

"Zákon je v rozpore s Ústavou SR, ktorá garantuje nevyhnutnú pomoc v hmotnej núdzi. V niektorých prípadoch podľa schváleného zákona je pomoc v hmotnej núdzi nulová a to aj v prípade, že fyzická osoba nemá žiaden príjem,“ uviedla.

Radičová upozornila, že zo všetkých cieľových skupín bude mať podľa nového zákona o trochu vyšší príjem len bezdetná manželská domácnosť, v ktorej jeden manžel má príjem zo zárobkovej činnosti najmenej na úrovni minimálnej mzdy a jeden je aktivovaný na 64 hodín. V skupine nízkopríjmových rodičov so mzdou nad minimálnu mzdu, ktorí majú školopovinné deti, prichádza k zlepšeniu podľa Radičovej len pri počte šesť detí a viac.

„Prečo práve tieto naozaj maličké a špecifické skupiny majú mať lepšie príjmy a všetci ostatní nižšie, aj keď budú pracovať viac, je záhadou. Takéto niečo je jednoducho nespravodlivé. Aj tento stručný výpočet svedčí o tom, že sociálna je len rétorika Roberta Fica, ale jeho politika je silne asociálna,“ vyhlásila Radičová.

Poslanci v utorok opätovne, v pôvodnom znení, schválili nový zákon o pomoci v hmotnej núdzi. Neakceptovali tak pripomienku prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý požadoval z okruhu prác, v rámci ktorých budú plnoleté sociálne odkázané osoby povinné odpracovať si základnú dávku v hmotnej núdzi v sume 61,6 eura, vypustiť menšie obecné služby. V zákone tak chcel Gašparovič ponechať povinnosť odpracovať si túto dávku len v rámci dobrovoľníckej činnosti alebo pri prácach na predchádzanie mimoriadnej situácii a pri odstraňovaní následkov mimoriadnej situácie.

Viac o téme: Zákon Radičová Práce Dávka O Núdzi Dobrovoľníctvo Hmotnej Aktivačné
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Photl.com, Zdroj: SITA

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy