Zamestnanie osôb z úradu práce sa zamestnávateľom oplatí

Zamestnanie osoby z úradu práce sa zamestnávateľom oplatí.Zamestnanie osoby z úradu práce sa zamestnávateľom oplatí. Zdroj: photl.com

Po prijatí uchádzačov z evidencie nezamestnaných bude zamestnávateľ platiť iba sociálne odvody na zamestnanca vo výške 1,05 percent. Títo zamestnanci však nebudú počas 12 mesiacov dôchodkovo ani nemocensky poistení. Môžu sa však prihlásiť ako dobrovoľní platcovia.

Od prvého novembra zamestnávateľom výrazne klesnú odvody pri zamestnaní osoby, ktorá je evidovaná na úrade práce viac ako jeden rok. Od 1. novembra tohto roka totiž nadobúda účinnosť novela zákona o sociálnom poistení.

 

Všeobecne platí zamestnávateľ odvody za zamestnanca vo výške 35,2 % z jeho hrubej mzdy. Po novom bude po prijatí dlhodobo nezamestnaného platiť počas 12 mesiacov sociálne odvody 1,05 %. Z hľadiska zdravotného poistenia bude poistencom štátu. Takíto zamestnanci síce nebudú počas 12 mesiacov dôchodkovo ani nemocensky poistení, no do Sociálnej poisťovne sa budú môcť prihlásiť ako dobrovoľní poistenci. Pôvodne dlhodobo nezamestnaný bude môcť dostávať v hrubom najviac 536 eur, čo je ekvivalent 67 % z priemernej mzdy na Slovensku. Zároveň je to percentuálna konštanta, ktorá je používaná pri cielených opatreniach v rámci Európskej únie.

"Vysokú odvodovú záťaž označujú dlhodobo firmy za najväčšiu prekážku najmä v otázke zamestnávania ľudí s nižšou kvalifikáciou. Tá sa pre väčšinu zamestnávateľov spája s vyššími nákladmi na dané pracovné miesto, keďže menej kvalifikovaný človek znamená dlhší čas na zapracovanie, prípadne nižšiu produktivitu. Práve spomínané faktory má odvodová úľava ambíciu kompenzovať," priblížil minister práce Ján Richter.

Minister je zároveň presvedčený, že znížením nákladov práce sa zvýši ochota firiem zamestnať aj dlhodobejšie nezamestnaných. Rezort práce zároveň očakáva, že takáto podpora pomôže aspoň časti aktívnejších dlhodobo nezamestnaných opäť nadobudnúť pracovné návyky a tí ostanú v pracovnom pomere aj po uplynutí 12-mesačnej podpornej lehoty.

Pre zamestnávateľov: Na úľavu z odvodov stačí splniť podmienky

Sociálna poisťovňa upozorňuje zamestnávateľov, že odvodová úľava, platná podľa novely zákona o sociálnom poistení od 1. novembra 2013, platí pre zamestnanca a zamestnávateľa automaticky pri splnení zákonom stanovených podmienok. Nie je teda podmienená žiadosťou zamestnávateľa ani zamestnanca.

Zamestnávateľ pri prijatí dlhodobo nezamestnanej osoby posúdi splnenie zákonom stanovených podmienok pre odvodovú úľavu a ak sú splnené podmienky na strane zamestnávateľa aj na strane zamestnanca, prihlasuje zamestnávateľ zamestnanca do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia Sociálnej poisťovne na účely úrazového a garančného poistenia. Lehota na prihlásenie zamestnanca s odvodovou úľavou je pred vznikom pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru, najneskôr pred začatím výkonu práce.

Zamestnávateľ zamestnanca s odvodovou úľavou vykazuje v mesačných výkazoch poistného a príspevkov a z jeho príjmu platí poistné na úrazové a garančné poistenie s lehotou splatnosti v deň určený na výplatu príjmov zamestnancov, a ak takýto deň nie je určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné.

Prvá podmienka: Uchádzač z evidenie úradu práce

Podľa novely zákona o sociálnom poistení zamestnávateľ, ktorý v období od 1. novembra 2013 a neskôr zamestná v pracovnom pomere alebo štátnozamestnaneckom pomere fyzickú osobu, ktorá bola dlhodobo nezamestnaná, t. j. bola evidovaná v evidencii uchádzačov o zamestnanie najmenej 12 mesiacov, spĺňa prvý predpoklad pre odvodovú úľavu v sociálnom poistení.

Ďalšími podmienkami pre odvodovú úľavu sú vznik tohto pracovného pomeru, resp. štátnozamestnaneckého pomeru, bol dôvodom vyradenia fyzickej osoby z evidencie uchádzačov o zamestnanie, hrubý príjem zamestnanca s odvodovou úľavou, ktorý bol dlhodobo nezamestnaný, môže byť v posudzovanom pracovnom pomere, resp. štátnozamestnaneckom pomere najviac do sumy 67 % priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR za rok, ktorý 2 roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol pracovný pomer alebo štátnozamestnanecký pomer. Pre pracovné vzťahy vzniknuté v období od 1. novembra do 31. decembra 2013 je táto suma 526,62 eura.

Ďalšie podmienky: Žiadne pohľadávky voči Sociálnej poisťovni

Podmienkou je aj to, že voči zamestnávateľovi neeviduje Sociálna poisťovňa ku dňu vzniku pracovného pomeru alebo štátnozamestnaneckého pomeru pohľadávku na poistnom na sociálne poistenie a príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie, ktorú možno predpísať, t. j. v sume 3,32 eura a viac. Posudzujú sa pohľadávky na poistnom na sociálne poistenie a príspevkoch na starobné dôchodkové sporenie. Na uplatnenie úľavy nesmie zamestnávateľ kvôli zamestnaniu dlhodobo nezamestnaného znížiť počet svojich zamestnancov.

Ak sú naplnené všetky uvedené predpoklady, zamestnanec v takomto pracovnom vzťahu nie je povinne nemocensky poistený, dôchodkovo poistený a poistený v nezamestnanosti počas prvých 12 kalendárnych mesiacov od vzniku pracovného pomeru, resp. štátnozamestnaneckého pomeru. To znamená, že zamestnanec ani zamestnávateľ neplatia poistné na nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity v období prvých 12 kalendárnych mesiacov od vzniku pracovného vzťahu. Zamestnávateľ z príjmu zamestnanca platí iba poistné na úrazové poistenie (0,8 %) a garančné poistenie (0,25 %). 

Viac o téme: Poistenie Domáce Úrad Poisťovňa Sociálne Práce Sociálna Zamestnávanie Uchádzači Uchádzač SP
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Photl.com, Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy