Na úradníkov nemusíte len frflať: Ak poznáte takého, ktorý vám pomohol, tu ho môžete odmeniť

Nové ocenenie Úradnícky čin roka má prispieť k zlepšeniu obrazu úradníctva na Slovensku. Prvý ročník ocenenia organizuje Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI) v spolupráci s Klubom úradníkov dobrej vôle. Chcú ním zviditeľniť a vyzdvihnúť príbehy slovenských úradov a úradníckych tímov, ktoré výnimočným spôsobom zlepšujú fungovanie štátu a zvyšujú kvalitu verejných služieb pre ľudí na Slovensku. Zároveň chcú motivovať a inšpirovať ďalšie úrady k proaktívnemu a modernému prístupu s dôrazom na kvalitu služieb. „Chceme verejnosti aj úradníkom ukázať skutočné príbehy, ktoré už dnes prispievajú k lepšiemu fungovaniu štátu,“ píše sa v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytla riaditeľka SGI Veronika Prachárová. Nominovať úrady alebo úradnícke tímy môže ktokoľvek do konca júna na webe www.uradnickycin.sk.

Slovensko má dlhodobo problém s kvalitou verejnej správy. Konštatujú to domáce analýzy aj medzinárodné porovnania. Podľa vyjadrenia Zastúpenia Európskej komisie (ZEK) je to dokonca jeden z hlavných štrukturálnych problémov, ktorým by sa Slovensko malo urýchlene venovať. „Európska komisia už od roku 2011 vo svojich pravidelných správach o Slovensku upozorňuje, že pre budúci rast, zamestnanosť a konkurencieschopnosť Slovenska je efektívne fungovanie verejnej správy a verejných inštitúcií mimoriadne dôležité,” uviedlo Zastúpenia Európskej komisie. Ako dodala Prachárová v rámci ich výskumu sa stretávali najmä s negatívnym obrazom o úradníkoch. "Ľudia vnímajú viac náklady než hodnotu, ktorú verejné inštitúcie prinášajú. Aj to môže prispievať k nezáujmu o prácu vo verejnom sektore. Považujeme preto za dôležité tento obraz napraviť. Chceme upozorniť na úrady a kolektívy, ktoré výnimočným spôsobom pomáhajú zvyšovať kvalitu verejných služieb a napĺňať verejný záujem,“ podotkla.

Podľa Zuzany Vargovej z Klubu úradníkov dobrej vôle, vo verejných inštitúciách pracuje veľké množstvo schopných a zapálených ľudí, ktorí robia užitočnú, no navonok často neviditeľnú prácu. „Vidíme väčšie zapájanie verejnosti na úrovni samosprávy, rozrastanie sa analytických inštitútov, alebo snahy úradov využívať moderné technológie. Mnohé opatrenia existujú vďaka nápadu, ale najmä práci a snahe úradníkov a úradníčok,“ zdôrazňuje. V Klube úradníkov sa často stretáva s pocitom nedocenenosti, na jednej strane práca pre štát prináša zaujímavé príležitosti podieľať sa na zlepšovaní sveta okolo nás, na druhej strane sa málokedy stane, že úradníkov niekto za ich prácu pochváli. „S týmto povolaním sa nespája ani spoločenská prestíž, ani vysoký zárobok. Tí najlepší úradníci to robia najmä z presvedčenia,“ upozorňuje Vargová.

O víťazoch bude v kategóriách samospráva, miestna štátna správa a ústredná štátna správa rozhodovať deväťčlenná porota zložená z odborníkov z akademickej obce či neziskového sektora a tiež zástupcov štátu a podnikateľského sektora. Hodnotiť bude na základe štyroch kritérií: orientácia na používateľa, orientácia na výsledky, inovatívnosť a schopnosť reagovať na vývoj, otvorenosť a spolupráca. Ocenenie sa koná pod záštitou Úradu vlády SR, Rady pre štátnu službu a Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Organizátori v najbližších dňoch umožnia širokej verejnosti podporiť ocenenie prostredníctvom kampane na webovej stránke Startlab.

Zdielať článok na Facebooku
16.05.2019  |  Zdroj: SITA; Foto: TASR - Milan Kapusta
Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin