Koľko zarábajú zamestnanci Slovenskej pošty? Takto im zdvihli príplatky

Približne 55-tisíc eur mesačne navyše predstavujú náklady na zvýšené príplatky za prácu v noci, v sobotu a nedeľu v Slovenskej pošte (SP) od 1. mája. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Slovenskej pošty Eva Rovenská, zvýšené príplatky zahrnuté v aktuálne platnej kolektívnej zmluve sú nad rámec Zákonníka práce. Do konca roka vyplatí spoločnosť 440-tisíc eur na tieto príplatky, celkom prerozdelí zamestnancom v roku 2019 až o 13 mil. eur viac.

So zvýšením príplatkov za prácu v noci, v sobotu a v nedeľu Slovenská pošta počítala v pláne mzdových nákladov pre rok 2019. „Zvýšenie príplatkov sa týka 5 200 z celkom 13 230 zamestnancov,“ spresnila hovorkyňa a dodala, že SP už na jeseň 2018 spustila projekt stratégie „Pošta 2020“, v rámci ktorého pripravila opatrenia zamerané na zefektívnenie procesov a modernizáciu služieb pre ľudí. V súvislosti s tým Slovenská pošta zvýšila od januára 2019 základné mzdy zamestnancov v priemere o 7 percent a tiež zabezpečuje financovanie rekreačných poukazov. „Celkovo tak Slovenská pošta prerozdelí zamestnancom v roku 2019 o 13 miliónov eur viac, z ktorých 3 milióny eur tvoria predpokladané náklady na poskytovanie rekreačných poukazov,“ konkretizovala Rovenská.

Od začiatku mája sa pre zamestnancov opäť zvýšili príplatky za prácu v noci, v sobotu a nedeľu. Po ich minuloročnom náraste ide o druhú etapu zvýšenia týchto príplatkov. Príplatok za nočnú prácu pri nerizikovom zamestnaní stúpol z 30 % na 40 % zo sumy minimálneho hodinového zárobku, teda aktuálne z 0,90 eura na 1,20 eura. Príplatok za prácu v sobotu sa od mája tohto roka zvýšil z 25 % na 50 % zo sumy minimálnej hodinovej mzdy. Ide o nárast z 0,75 eura na 1,50 eura. Vyššie príplatky majú zamestnanci od začiatku mája aj za prácu v nedeľu. Tieto príplatky išli z 50 % na 100 % minimálneho hodinového zárobku, teda z 1,50 eura na 2,99 eura.

Zdielať článok na Facebooku
13.05.2019  |  Zdroj: TASR, redakcia; Foto: gettyimages
Hodnotenie článku:
1.4/5 (7 hlasov)

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin