Firmy zháňajú nových zamestnancov: V týchto odvetviach je po ľuďoch najväčší dopyt

Slovenskí zamestnávatelia hlásia pre 2. štvrťrok stabilné až rastúce náborové plány. Vyšší záujem o zamestnancov avizovali najmä firmy v odvetviach spracovateľský priemysel, financie, poistenie, nehnuteľnosti a ďalšie služby podnikom. Čistý index trhu práce dosiahol +11 % a oproti 1. štvrťroku vzrástol o tri percentuálne body, vyplýva to z prieskumu personálnej spoločnosti Manpower Group Slovensko na vzorke 750 zamestnávateľov.


 

Prieskum ukazuje, že percento zamestnávateľov, ktorí plánujú v 2. štvrťroku zvyšovať počet zamestnancov, je o 11 % vyšší, ako tých, ktorí sa chystajú prepúšťať. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka sa čistý index trhu práce znížil o jeden percentuálny bod a za posledné štyri roky sa tento index drží stále okolo desiatich percent. Z veľkých spoločností zamestnávajúcich viac ako 250 ľudí plánuje zvyšovať počet svojich zamestnancov 23 %. "Veľký dopyt vidíme hlavne zo strany našich klientov v odvetviach spojených s automobilovým priemyslom, ako je strojárstvo, elektrotechnika a logistika," povedala Zuzana Rumiz, generálna manažérka Manpower Group Slovensko.

Najviac, s indexom +20 %, plánujú naberať zamestnancov v spracovateľskom priemysle, priaznivé podmienky na trhu práce budú s indexom +19 % aj v odvetví financie, poistenie, nehnuteľnosti a ďalšie služby podnikom, ale napríklad aj doprava, skladovanie a komunikácie (+14 %).

Podľa výsledkov prieskumu sú najoptimistickejšie vyhliadky zamestnávateľov na západnom Slovensku, kde má čistý index trhu práce hodnotu +15 %. "Prekvapilo najmä stredné Slovensko, kde zamestnávatelia očakávajú stabilný trh práce s indexom +12 %, v Bratislave a na východnom Slovensku je index na úrovni 9 %," dodala Rumiz.

Manpower realizuje prieskum pravidelne v 44 krajinách a spolu firma oslovila 59.000 zamestnávateľov. Z celosvetového pohľadu hlási najsilnejšie náborové plány Chorvátsko, s čistým indexom trhu práce +34 %, Japonsko s indexom +27 % a Grécko s indexom +21 %.

Zdielať článok na Facebooku
19.03.2019  |  Zdroj: TASR; Foto: TASR - Lukáš Grinaj; Autor: © Zoznam/redakcia
Hodnotenie článku:
3.0/5 (2 hlasov)

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin