Tichý zabijak na pracovisku: Choroba, na ktorú umierame v práci najčastejšie, toto má pomôcť

Vyjednávači Európskeho parlamentu, Rady EÚ a Európskej komisie dospeli ešte v januári (29.1.) k predbežnej dohode o treťom návrhu eurokomisie na rozšírenie zoznamu uznaných karcinogénnych chemikálií na pracovisku.

Exekutíva EÚ v správe pre médiá upozornila, že vďaka tomu sa smernica o karcinogénoch a mutagénoch bude vzťahovať na päť ďalších karcinogénnych chemikálií. 

Podľa eurokomisárky pre zamestnanosť, sociálne záležitosti, zručnosti a pracovnú mobilitu Marianne Thyssenovej tri po sebe nasledujúce aktualizácie smernice o karcinogénoch a mutagénoch znamenajú v praxi "zásadný krok" pre ochranu európskych pracovníkov pred najväčším tichým zabijakom na pracovisku: rakovinou. 

"Dohodou o treťom návrhu Európskej komisie sa zlepšia pracovné podmienky pre viac ako milión pracovníkov EÚ a zabráni sa viac ako 22.000 prípadom chorôb súvisiacich s prácou. Vytvoria sa tak zdravšie a bezpečnejšie pracoviská, čo je hlavnou zásadou európskeho piliera sociálnych práv," vysvetlila komisárka. 

Medziinštitucionálna dohoda zabezpečí napríklad lepšiu ochranu pracovníkov pri výrobe nikel-kadmiových batérií, pri tavení zinku a medi, v laboratóriách, v odvetviach elektroniky, ale aj v pohrebníckych a balzamovacích službách, v stavebníctve, zdravotníctve, pri výrobe plastov a v recyklačných sektoroch.

Komisia v apríli 2018 navrhla pridať na zoznam 21 látok, ktoré boli obmedzené, alebo pri ktorých bolo navrhnuté obmedzenie, ďalších päť karcinogénov: kadmium a jeho anorganické zlúčeniny; berýlium a anorganické zlúčeniny berýlia; kyselina arzeničná a jej soli, ako aj anorganické zlúčeniny arzénu; formaldehyd a nakoniec 4,4'-metylén-bis-(2-chlóranilín) (MOCA).

Komisia pripomenula, že rakovina je v EÚ najčastejšou príčinou úmrtí súvisiacich s prácou – predstavuje 53 % všetkých úmrtí súvisiacich s prácou.

ohoda bude predložená na schválenie veľvyslancom členských krajín pri EÚ (Coreper), ktorý funguje v rámci Rady EÚ a po jej odsúhlasení bude predmetom záverečného hlasovania v Európskom parlamente.

Zdielať článok na Facebooku
29.01.2019  |  Zdroj: TASR, redakcia; Foto: gettyimages
Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin