Amazon v USA zvyšuje minimálne mzdy: Tomuto sa hovorí slušná hodinovka

Spoločnosť Amazon zvyšuje minimálnu mzdu všetkým americkým zamestnancom na 15 USD (12,92 eur) na hodinu od začiatku budúceho mesiaca. Internetový obchod zároveň v utorok oznámil, že zo zvýšenia miezd bude profitovať viac ako 350.000 pracovníkov, a to ako tých, ktorí pracujú na plný, tak aj čiastočný, dočasný a sezónny úväzok.

Dotkne sa to aj zamestnancov reťazca s biopotavinami Whole Foods, ktorý Amazon vlani kúpil. Okrem toho platy stúpnu aj tým zamestnancom, ktorí už zarábajú 15 USD na hodinu, uviedla spoločnosť so sídlom v Seattli.

Amazon má celom svete viac ako 575.000 zamestnancov, avizovaný novembrový nárast miezd sa zatiaľ dotkne len USA, kde sa platy v jednotlivých regiónoch líšia. Napríklad, kým v sklade v texaskom Austine je nástupný plat 10 USD na hodinu, v Robbinsville v New Jersey je to 13,50 USD/hodina. Takzvaný medián, teda priemerná mzda zamestnanca spoločnosti Amazon v minulom roku bola podľa oficiálnych údajov 28,446 USD/hodina. To zahŕňa zamestnancov na plný, čiastočný a dočasný pracovný úväzok.

Amazon zároveň uviedol, že jeho tím pre verejnú politiku začne tlačiť na zvýšenie celoamerickej federálnej minimálnej mzdy z aktuálnych 7,25 USD na hodinu.

Internetový predajca plánuje zvýšiť mzdy aj v niektorých regiónoch mimo USA. Spoločnosť bez udania termínu oznámila, že minimálna mzda v Londýne bude 10,50 libier (11,79 eur) na hodinu a v iných častiach Británie 9,50 GBP. Zvýšenie sa dotkne 17.000 britských zamestnancov na plný úväzok, aj 20.000 sezónnych pracovníkov.


Prečítajte si tiež: Aké by mali byť platy na Slovensku? Pozrite sa, koľko by mal zarábať Bratislavčan, Košičan či Žilinčan


Zdielať článok na Facebooku
03.10.2018  |  Zdroj: TASR, redakcia; Foto: gettyimages
Hodnotenie článku:
2.3/5 (3 hlasov)

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin