5 najhorších šéfov vo firmách: S týmto by ste nechceli pracovať ani vy

Ako si predstavujete dokonalého šéfa? A myslíte si vôbec, že taký nadriadený existuje? Aj keď tomu možno neveríte, aj v riadiacich funkciách existujú ľudia, ktorí vedia, ako pracovať s ľuďmi, ako ich rozvíjať, motivovať, inšpirovať, dokonca ich tiež vedia oceniť. Čo je však smutné, mnohí zamestnanci majú skúsenosti s nadriadenými, akých opisujeme nižšie. Pracovali ste aj vy niekedy pod niektorým zo šéfov s takouto charakteristikou?

 

 

 1. Držgroš
  Mať šéfa, ktorý šetrí na všetkom, je utrpenie. Takýto človek je totiž schopný sledovať, koľko pier používate, ako často žiadate o kancelárske pomôcky alebo či po sebe v kuchynke zhasínate. Všetko pre to, aby nemal žiadne zbytočné výdavky. Najväčšia pohroma pre šéfa držgroša je však to, keď za ním prídete s požiadavkou o vyšší plat. Vtedy vás zahrnie nespočetným množstvom dôvodov, prečo zvyšovanie miezd v danom momente nie je možné, dozviete sa, že firma na tom nie je dobre, prípadne sa vás drzo spýta, či vám nestačí váš aktuálny plat.
 2. Sľubotechna
  Sľúbil vám váš nadriadený vyšší plat, aj vyššiu pozíciu, no nič z toho sa zatiaľneudialo? Jediné, čo sa stalo, je, že neustále pracujete pre tú istú firmu, za rovnaké peniaze, na rovnakom mieste? Niekedy to, čo vám bolo sľúbené, potrebuje na uskutočnenie naozaj viac času. Ak však vidíte, že dni, týždne a mesiace plynú a vášmu šéfovi je úplne jedno, v akom stave je vaše požiadavka o vyšší plat, že dokonca otáľa s jej schválením, nemusíte sa cítiť vinný. Pokojne sa začnite obzerať po lepšej práci.
 3. Ten, ktorý nevie, koho zamestnáva
  Pri každom stretnutí s vami vás osloví iným menom? Pokiaľ ide o veľkú firmu a do kontaktu s nadriadeným prichádzate len veľmi zriedka, nie je to nič strašné. Ak sa však stretávate dennodenne, dokonca spoločne riešite úlohy a často sa na vás obracia, máte plné právo hnevať sa a mať na základe tohto prejavu ignorantstva napríklad aj zajačie úmysly.
 4. Šéf, ktorý nevie byť šéfom
  Pretože nemá potrebné skúsenosti, nevie viesť ľudí, motivovať ich a ani ohodnotiť, alebo je to človek, ktorý si bol blízky s vedením firmy a tí mu dohodili toto miesto. Ak je váš nadriadený človek, ktorý pre vás nie je vzorom, ktorý nie je odborník na to, čo robí, ktorý vám nič nedokáže odovzdať, pre svoje vlastné dobro sa zvrtnite na podpätku a hľadajte firmu, v ktorej budete rásť a dostanete priestor učiť sa od najlepších.
 5. Šéf, ktorý má svojich obľúbencov
  Je úplne prirodzené, že sú si niektorí ľudia viac sympatickí a iní menej. V osobnom živote sa môžete rozhodnúť, s kým budete tráviť svoj čas. V práci je to už ale o niečo komplikovanejšie. Obzvlášť, ak potrebná „chémia“ chýba medzi vami a vašim šéfom. Mnoho nadriadených je dokonca takých, že sa radi nechajú „kupovať“ – obedmi, koláčikmi či drobnými pozornosťami od svojich podriadených. Že to je vám ale úplne cudzie? Myslíte si, že v práci by to malo byť predovšetkým o schopnostiach a zručnostiach? Myslíte si správne. Ak vás trápi, že pracujete pod človekom, ktorý otvorene preferuje vybraných zamestnancov a je typ človeka, ktorý sa dá ľahko „kúpiť“, zmena zamestnania vám len pomôže.
Zdielať článok na Facebooku
07.03.2018  |  Text: es; Foto: thinkstockphotos.com
Hodnotenie článku:
3.8/5 (4 hlasov)

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin