Dávka v nezamestnanosti po skončení práce v zahraničí

Štát posledného zamestnania posúdi nárok na dávku v nezamestnanosti podľa svojich vnútroštátnych predpisov.Štát posledného zamestnania posúdi nárok na dávku v nezamestnanosti podľa svojich vnútroštátnych predpisov. Zdroj: thinkstock.com

Šesť rokov pracujem vo Veľkej Británii. Mám zdravotné problémy, preto budem musieť požiadať o rozviazanie pracovného pomeru. Ako by som mala postupovať pri žiadosti o podporu v nezamestnanosti a z akého príjmu mi bude rátaná dávka v nezamestnanosti z Anglicka? Aké doklady budem k tomu potrebovať?

 

Poradňa: Nárok na dávku v nezamestnanosti po skončení pracovného pomeru v členskom štáte Európskej únie si človek spravidla uplatňuje v štáte posledného zamestnania. Je potrebné požiadať zamestnávateľa o vystavenie formulára preukazujúceho dosiahnutú dobu poistenia v nezamestnanosti. Potom sa už posudzuje nárok na dávku v nezamestnanosti podľa právnych predpisov iného členského štátu EÚ. Pri uplatnení nároku sa neskúma, aké väzby má nezamestnaný v tejto krajine. Štát posledného zamestnania posúdi nárok na dávku v nezamestnanosti podľa svojich vnútroštátnych predpisov, pričom pri posúdení nároku na dávku v nezamestnanosti zohľadní dobu dosiahnutú na území tohto štátu, ako i na území iných štátov EÚ vrátene Slovenska, ktoré spadajú do posudzovaného obdobia.

Export dávky na Slovensko

Po priznaní dávky v nezamestnanosti však nemusí človek zotrvať v danej krajine po celý čas jej poberania. Má možnosť požiadať o jej export na Slovensko v tom prípade, ak prišiel o prácu v zahraničí a chce si novú prácu hľadať doma. Export dávky v nezamestnanosti sa uskutočňuje formou priamych platieb na účet poistenca, ktorý požiada o jej exportovanie príslušnú inštitúciu sociálneho zabezpečenia v danom štáte. Zahraničná inštitúcia, ktorú o export dávky požiada, to umožní po tom, ako žiadateľ istý čas zotrvá v jej evidencii. Po povolení exportu sa poberateľ dávky musí do 7 dní zaevidovať na príslušnom úrade práce v danej krajine, kde si hľadá prácu a musí tam byť evidovaný počas celého exportu dávky. Táto inštitúcia sa potom bude informovať v krajine, v ktorej si jej poberateľ hľadá prácu, ako občan spolupracuje s príslušnými službami zamestnanosti.

Formuláre potvrdzujúce zachovanie nároku na dávku v nezamestnanosti

Na účely exportu dávky v nezamestnanosti sa používajú popri doterajších formulároch E 303 aj nové formuláre PD U2 a SED U008. Formulár E 301 vystavujú kompetentné inštitúcie v členských štátoch Európskej únie. K žiadosti je potrebné priložiť dokument C4, čo je potvrdenie o zamestnaní alebo iné potvrdenie týkajúce sa zamestnania. Kompletný zoznam inštitúcií a kontaktov nájdete  na stránke Sociálnej poisťovne.

Keď už pobočka Sociálnej poisťovne obdrží formulár preukazujúci dobu poistenia v nezamestnanosti dosiahnutú podľa legislatívy štátu EÚ, skúma, či spadá do posudzovaného obdobia (tri roky pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie). Pokiaľ áno, musí v rámci zisťovania skutkového stavu posúdiť, či si žiadateľ o dávku v nezamestnanosti, ponechal bydlisko a centrum záujmov na Slovensku.

Pri určení bydliska sa berie do úvahy najmä:

  • dĺžka a trvalosť zdržiavania sa na území dotknutých štátov,
  • charakter, stabilita a dĺžka zamestnaní a miesta, kde boli vykonávané,
  • rodinný stav a rodinné väzby,
  • vykonávanie nezárobkovej činnosti,
  • stabilita bytovej situácie,
  • miesto platenia daní.

Svoje otázky do poradne nám zasielajte na poradna@firma.zoznam.sk.

Viac o téme: Sociálna poisťovňa Zahraničie Úrad práce Skončenie práce Dávka v nezamestnanosti Export dávky
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Zdroj: Poradňa, Foto: Thinkstock.com

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy