Začnite sa riadiť 9 základnými pravidlami a staňte sa zamestnancom roka
Túžite po uznaní kolegov a nadriadených? Bola by pre vás česť stať sa zamestnancom roka? Tak prečo sa o to nepričiniť a nezískať takúto formu uznania zo strany zamestnávateľa. Zamestnanec roka nemusí byť tým najmúdrejším, najkrajším ani najdokonalejším v kolektíve. Prezradíme vám niekoľko zaručených tipov, ktoré nie len zvýšia vaše šance na úspech, ale napomôžu vám stať sa lepším zamestnancom a kolegom.
- Buďte sami sebou
Odhoďte masku a stavte na prirodzenosť. Zabudnite na faloš a pretvárku, ktoré skôr či neskôr budú odhalené. Nepredstierajte záujem ani umelé priateľstvá. Budovanie dôvery je dlhodobý proces a vyžaduje veľké úsilie. Stačí aj malé zakopnutie, ktoré ju dokážu naštrbiť a zničiť medziľudské vzťahy. Pamätajte si, že len autentickosťou si môžete získať rešpekt ostatných.
- Nezaspite na vavrínoch
Staňte sa profesionálom vo svojom odvetví. To čo stačilo včera, nemusí byť postačujúce aj zajtra. Vždy je tu priestor na zlepšenie, preto sa nebojte ozvať a požiadať o školenie, majte prehľad, čítajte knihy, študujte najnovšie trendy, vzdelávajte sa, a myslite na budúcnosť. Hľadajte možnosti, ako sa stať lepším zamestnancom a odborníkom.
- Udržujte priateľské vzťahy
Nikto od vás nechce, aby ste milovali každého svojho kolegu. No myslite na to, že každý si zaslúži úctu. Nezaškodí zdvorilostný pozdrav a prejav skutočného záujmu o toho druhého. Čím viac sa budete zaujímať o dianie vôkol seba, tým sa môžete tešiť väčšej obľube u svojich kolegov.
- Nebojte sa priznať si svoju chybu
Človek je bytosť omylná, a to platí aj o vás. Neexistuje dokonalosť a každý si už prešiel menším, či väčším zakopnutím. Nikto od vás nežiada, aby ste si sypali popol na hlavu. Základom je dokázať priznať si svoju chybu a vedieť sa z nej poučiť.
- Myslite pozitívne
Samozrejme sú okamihy, kedy máte pocit, že sa vám všetko rúca ako domček z karát. Ale pamätajte si jedno. Aj tá najťažšia hodina má len 60 minút. Pokiaľ si zachováte chladnú hlavu, neprestanete myslieť pozitívne, aj okolie vás bude vnímať ako osobu, ktorá má nadhľad a môže byť dokonca motiváciou pre druhých. Ak chodíte do práce s úsmevom a pozitívne sa vyjadrujete na adresu druhých, ocení to nie len šéf, ale aj vaše okolie.
- Odvážnym šťastie praje
Vidíte priestor a možnosti, ako zlepšiť výsledky, a dosiahnuť stanovené ciele? Nenechávajte si to pre seba. Využite možnosť, ktorá sa vám núka a dajte najavo, že vám záleží na úspechu spoločnosti. Staňte sa proaktívnym článkom vášho tímu, neuspokojte sa s jednoduchými riešeniami, hľadajte alternatívy a nové možnosti. Zamestnanci, ktorí zohrávajú aktívnu úlohu na pracovisku, neostanú dlho bez povšimnutia u svojich nadriadených.
- Buďte oporou pre druhých
Staňte sa takým zamestnancom, na ktorého sa môžu ostatní spoľahnúť. Pokiaľ vás kolega požiada o pomoc neotáčajte sa mu chrbtom. Nikdy neviete, kedy sa vám zíde podanie pomocnej ruky.
- Neklesnite na dno
Nie je nič horšie, ako prejav falošnej náklonnosti, konfliktnosť a strata zmyslu pre čestnosť pri honbe za úspechom. Myslite na svoje morálne hodnoty a neporušujte ich za žiadnych okolností. Staňte sa zamestnancom, ktorého si budú tí ostatní vážiť ako človeka a môžu mu dôverovať.
- Používajte čarovné slovíčko
Je vedecky dokázané, že vďačnosť preukázaná na pracovisku prispieva k zlepšeniu produktivity v práci. A nie len to! Slovíčko ĎAKUJEM je prejavom uznania a formou poďakovania. Nezabúdajte k tomu pridať aj slová povzbudenia, či verejnú pochvalu.
- Autor: © Zoznam/el
- Zdroj: Foto: Getty, RED