Krátky nezáväzný spoločenský dialóg alebo ako sa stať kráľom "small talku"

Umenie krátkeho nezáväzného rozhovore máva veľké spoločenské i profesijné účinky. Ten, kto ovláda „small talk“ sa ľahko zoznamuje, býva obľúbený v spoločnosti, upevňuje si tak svoje postavenie a lepšie sa uplatňuje aj v profesijnom živote. Small talk, ktorému sa tiež niekedy hovorí recepčný, pretože sa praktizuje predovšetkým na recepciách ako spôsob krátkej konverzácie s úspechom využijete aj v bežnom živote. Small talk môžete trénovať v rôznych situáciách, získate tak na istote i cviku.

Čo týmto nástrojom získate?

  • ľahké nadväzovanie rozhovorov
  • viac kontaktov
  • obľúbenosť

Aké ciele si stanoviť?

  • udržiavať si všeobecný prehľad
  • udržiavať si prehľad vo svojom odbore
  • pripraviť si zásobu otázok na rozprúdenie rozhovoru
  • vyhýbať sa zakázaným témam

Ako sa máš? Mám sa dobre, čo ty? Tiež fajn. A potom tá predlhá chvíľa ticha. Takých konverzácií sme zažili asi všetci dosť, či už cestou do práce alebo na nejakej spoločenskej akcii. Je to taká univerzálna a vlastne zdvorilostná otázka, ktorá ale väčšinou skončí trápnu chvíľkou ticha a hypnotizovaním múru. O čom sa ale baviť s niekým, koho poriadne nepoznáme?

Aby ste sa nikdy nedostali do takých nepríjemných situácií, chce to vedieť ovládať small talk. Teda spoločenskú konverzáciu v podstate o ničom. Aké sú teda pravidlá small talku a aké druhy konverzácie sú vhodné?

Ako na small talk?

Vyhnite sa otázkam a témam, na ktoré môže druhá strana odpovedať áno, nie, neviem, alebo možno. Snažte sa naopak prísť s otvorenými otázkami, nad ktorými sa musí váš partner v konverzácii zamyslieť a ktoré povedú k dlhšiemu a duchaplnejšiemu rozhovoru.

Zároveň sa snažte byť pozitívne naladení. Protistrana to z vás bude cítiť a o to viac sa bude snažiť. Takže vyhnite sa témam ako politika, osobné problémy, rodinné vzťahy alebo negatívne zážitky. Použite ku konverzácii témy, ktoré neurazia a naopak aj Vás pobaví.

Najlepšie témy ku konverzácii s partnermi i spolupracovníkmi

Dobré jedlo a pitie

Existuje človek, ktorý by sa na takúto tému nebavil rád? Obzvlášť ak sa nachádzate na nejakej spoločenskej akcii, kde je súčasťou aj raut, táto téma prelomí ľady spoľahlivo. Môžete si navzájom odporučiť nejaký pokrm alebo koktail alebo sa naopak navzájom varovať pred tým, čo vám nechutilo.

Na tému jedlo sa ale môžete baviť aj viac všeobecne: aké sú Vaše obľúbené reštaurácie, čo si dáte najradšej, čo doma bežne varíte alebo aká kuchyne Vám chutí.

Dovolenka a cestovanie

A od medzinárodnej kuchyne sa môžete plynulo presunúť k téme dovolenka a cestovanie. Snáď každý z nás rád cestuje a aspoň raz za rok si všetci doprajeme nejakú dovolenku. S plánovaním dovolenky sú spojené otázky ako: Pôjdeme autom a alebo niekam poletíme? V lete alebo v zime? More alebo hory? Počas konverzácie môžete všetky tieto témy prebrať a navzájom si pomôcť s výberom destinácie. Skrátka ďalší námet k hovoru, ktorý nikoho neurazí a ešte sa môžete niečo zaujímavé dozvedieť.

Doprava

Doprava sa týka nás všetkých. Každý z nás sa musí nejakým spôsobom dostať z bodu A do bodu B a zase späť. Ak napríklad cestou do práce stretneme kolegu, je doprava ideálnou témou, ako začať rozhovor. Jazdíš vždy len električkou? A vieš, že od budúceho týždňa bude výluka? A nie je auto rýchlejšie? Debata sa môže stočiť až k tomu, kde lacno natankovať, alebo aké nové vozy sú k dispozícii.

Móda

Máš krásny topánky. Môžem sa spýtať, odkiaľ sú? Každý človek rád počuje komplimenty a je to príjemný spôsob, ako začať rozhovor. Móda má v dnešnej dobe a spoločnosti čím ďalej dôležitejšia slovo. Dávno neplatí, že je to záležitosť len pre dámy. Aj muži venujú svojmu zovňajšku dostatok času a napríklad návšteva Barber shopov je pre mnoho pánov už rutinnou záležitosťou. A keď si ženy môžu navzájom odporučiť kaderníčku, prečo by si páni nemohli vzájomne pomôcť s výberom barbera?

Filmy a seriály

Večer v znamení gauča, poháre vína a nového seriálu alebo filmu. Taký odpočinok pozná a má rád asi každý a koľkokrát už nevieme, na čo sa pozrieť a hľadáme inšpiráciu, kde sa dá. Aktuálny program kina, alebo premiéry sú ďalším vďačnou témou, ktorú väčšina ľudí ocení. Hoci má každý z nás vlastný vkus a niekto uprednostňuje komédie, niekto iný zase umelecké filmy, je to námet ku konverzácii, ktorá neurazí.

Voľnočasové aktivity

Do tejto kategórie patria napríklad šport alebo čítanie. Nie každý je síce zapálený futbalový alebo hokejový fanúšik, ale takmer každý sa nejakým spôsobom hýbe. Nemusíte sa teda baviť o poslednom derby, ale môžete si odporučiť navzájom novootvorené joga alebo pilates štúdio.

A ak nezabodujete so športom, je možno o to väčšia pravdepodobnosť, že sa uchytíte s čítaním alebo hudbou. Hoci veľa ľudí nemá dneska na čítanie čas, môžete takéto príležitosti využiť a nechať si poradiť od niekoho sčítaného kvalitné čítanie, ktorá sa vám trafí do vkusu.

A čomu sa naopak striktne vyhnúť?

Po prvé sa musíte človeku, s ktorým vediete rozhovor venovať. Počúvajte ho a reagujte. Keď niečomu nerozumiete, spýtajte sa, rovnako tak sa nebojte vyjadriť vlastný názor. Konverzáciu sa venujte a máte z polovice vyhrané.

Po druhé sa ovládajte a nechajte telefón ležať v taške alebo odpočívať vo vrecku. Je to jeden z najviac neslušných zlozvykov dnešnej doby. Hoci to človek koľkokrát nemusí myslieť zle, asi nikomu nie je príjemné, keď sa miesto na neho pozeráte na displej.

A zlaté pravidlo akejkoľvek konverzácie?

A najdôležitejšia rada na záver. Do ničoho sa nenúťte. Ak sa snažíte a druhá strana Vám skrátka úplne nepomáha a cítite, že to nemá zmysel, slušne sa rozlúčte a choďte ďalej. Nie je na tom nič zlé a často tak urobíte službu všetkým.

Hľadáte si nové zamestnanie? Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Taktiež sa môžete pridať do Facebookovej skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

 

  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Getty, RED
 
Staršie správy
Staršie správy