Rušenie prevádzky a odstupné

pravna poradnapravna poradna

Zamestnávateľ ruší predajňu, v ktorej pracujem. Ďalšiu predajňu má v inom meste. Dostala som výpoveď. Mám si napísať výpoveď dohodou. Len naoko mi navrhol, aby som išla pracovať do iného mesta, a keď som povedala, že viac peňazí preveziem, povedal mi že si mám teda napísať výpoveď dohodou inak si niečo ešte na mňa nájde. Chcem sa spýtať, či mi musí, ak ruší prevádzku, kde pracujem dať odstupné a ak áno koľko. Nanútil ma podpísať minulý mesiac porušenie pracovnej disciplíny za to, že som zle vydala tovar. Pracujem v tejto predajni od 6/2008.

Poradňa:V otázke sú obsiahnuté protirečivé vyjadrenia „dostala som výpoveď „ a mám si napísať výpoveď dohodou“, preto vyjadrenie k otázke sa týka všeobecne ukončenia pracovného pomeru výpoveďou zo strany zamestnávateľa a dohodou.
V prvom rade upozorňujeme, že právny inštitút výpoveď dohodou neexistuje a zamestnanci takto v praxi často označujú situáciu, keď im zamestnávateľ navrhol ukončenie pracovného pomeru dohodou a zamestnanec návrh akceptoval.
Dohoda o skončení pracovného pomeru je dvojstranný právny úkon, medzi zamestnancom a zamestnávateľom podľa ustanovenia § 60 Zákonníka práce, v ktorom sa zamestnávateľ a zamestnanec písomne dohodnú na skončení pracovného pomeru k dojednanému dňu. Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.
Ak ku skončeniu pracovného pomeru dochádza dôvodu tzv . organizačných zmien, ktoré sú uvedené v § 63 ods. 1 a) a b) Zákonníka práce t.j. z dôvodu že sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť, alebo že sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia, o znížení stavu zamestnancov s cieľom zvýšiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách; a jeden z týchto dôvodov je súčasne uvedený aj v dohode o skončení pracovného pomeru, zamestnanec má nárok na odstupné.
Ak v dohode nie je uvedený dôvod skončenia pracovného pomeru „z organizačných dôvodov“, zamestnancovi nevzniká nárok na odstupné.
Ak ku skončeniu pracovného pomeru došlo výpoveďou zo strany zamestnávateľa alebo dohodu z dôvodov podľa § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) patrí zamestnancovi pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Odstupné dostáva zamestnanec vyplatené po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne. Priemerný zárobok sa zisťuje v súlade s §134 Zákonníka práce zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu za kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Ak zamestnanec v takomto období nepracoval, použije sa pravdepodobný zárobok vypočítaný zo mzdy, ktorú by zamestnanec zrejme dosiahol.
Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak

a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,

b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.

Svoje otázky do poradne nám zasielajte na poradna@firma.zoznam.sk
Viac o téme: Poradna
  • Autor: © Zoznam
 
Staršie správy
Staršie správy