Život a práca v zahraničí. Ako by vyzeralo sťahovanie národov?

Na Slovensku by chcelo žiť menej ľudí, než tu žije v súčasnosti.Na Slovensku by chcelo žiť menej ľudí, než tu žije v súčasnosti. Zdroj: thinkstock.com

Ak by sa odsťahovali a prisťahovali všetci ľudia, ktorí rozprávajú o svojom zámere, populácia na Slovensku by klesla o 14 percent. Rovnaký osud by postihol aj Poliakov a Maďarov. Naopak, populácia by najviac vzrástla na Cypre, v Luxembursku a vo Švédsku.

Niektorí z nás prežijú v rodnej krajine alebo dokonca v rodnom meste celý život. Iní zase radi obúvajú „túlavé topánky“ a bez problémov sa odsťahujú aj na opačný koniec zemegule. A potom existuje ešte početná skupina ľudí, ktorí o živote za hranicami svojej domoviny síce snívajú, ale tento svoj sen nikdy nezrealizujú. Práve na nich sa vo svojom prieskume zameral americký inštitút Gallup, ktorý respondentom položil otázku, či by sa chceli natrvalo odsťahovať do zahraničia alebo chcú zostať žiť vo svojej krajine.

Ako by sa teda zmenila populácia v krajinách Európskej únie, ak by sa odsťahovali a zároveň prisťahovali všetci ľudia, ktorí by tak chceli urobiť?

Európa ako taká je stále lákavou destináciou pre život, nakoľko populácia starého kontinentu by vzrástla o desatinu.

Populácia na Cypre by sa takmer zdvojnásobila, ak by sa do krajiny prisťahovali z iných kútov sveta všetci záujemcovia a súčasne sa odsťahovali všetci tí, ktorí by chceli odísť. Záujemcov o život na Cypre pritom nemusí byť až tak veľa, ale vzhľadom na menší počet obyvateľov tejto ostrovnej krajiny by ich prílev aj tak znamenal nárast populácie až o 91 %.

O viac než polovicu by sa vplyvom potenciálnej migrácie zvýšil počet obyvateľov aj v Luxembursku, vo Švédsku a vo Veľkej Británii. Viac než tretinový nárast populácie by zaznamenali aj Španielsko, Francúzsko, Rakúsko či Írsko. Populácia v najväčšej ekonomike únie, v Nemecku, by vzrástla o takmer štvrtinu.

Potenciálni prisťahovalci by smerovali predovšetkým do vyspelých krajín Európskej únie. Ich populácia by totiž vplyvom migrácie vzrástla. Naopak, počet obyvateľov v nových členských krajinách únie by sa zmenšil. Najmenší pokles populácie by pritom zaznamenala Česká republika (o – 4 %) a najväčší prepad, až o – 27 %, by zasiahol Rumunsko.

Na Slovensku by chcelo žiť menej ľudí, než tu žije v súčasnosti. Ak by totiž našu krajinu opustili všetci Slováci, ktorí by tak chceli urobiť a zároveň by sa prisťahovali všetci záujemcovia zo zahraničia, počet obyvateľov Slovenska by klesol o – 14 %.

Rovnaký pokles počtu obyvateľov by zasiahol aj našich severných susedov z Poľska a populácia Maďarska by sa vplyvom migrácie scvrkla až o pätinu.

V týchto krajinách by sa najvýraznejšie zmenila populácia, ak by ľudia uskutočnili svoj zámer:

  1. Cyprus (nárast 91 %)
  2. Luxembursko (nárast 86 %)
  3. Švédsko (nárast 68 %)
  4. Veľká Británia (nárast 53 %)
  5. Španielsko (nárast 43 %)
  6. Francúzsko (nárast 38 %)
  7. Rakúsko (nárast 35 %)
  8. Írsko (nárast 33 %)
  9. Dánsko (nárast 32 %)
  10. Fínsko (nárast 24 %)

Hľadáte prácu v stabilnej spoločnosti na Slovensku? Pozrite si zaujímavé ponuky práce Poštovej banky.
 

Viac o téme: Banka Sťahovanie Plán Poštová Zámer Migrácia Odsťahovanie Prisťahovanie
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Zdroj: Poštová banka, Foto: Thinkstock.com

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy