Aké sú dôchodky na Slovensku? Pozrite sa, aká bude ich výška v roku 2024

Od 1. januára zvýši Sociálna poisťovňa (SP) vyplácané dôchodky automaticky o 3,6 %. Zvýšené dôchodky dostane viac ako 1,4 milióna poberateľov. V utorok o tom informoval hovorca SP Martin Kontúr.

O valorizáciu dôchodkových dávok nemusia poberatelia žiadať. "O zvýšení dostanú poberatelia dôchodkov písomné rozhodnutie a dôchodky vo vyššej sume im budú prvý raz vyplatené vo výplatnom termíne v januári 2024 aj s doplatkom zvýšenia od 1. januára 2024 do dňa predchádzajúceho výplatnému termínu v januári 2024," uviedol Kontúr. O 3,6 % zvýši SP všetky druhy dôchodkových dávok.

Percento každoročnej valorizácie dôchodkov sa odvíja od porovnania medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti seniorov za prvých deväť mesiacov a na rok 2024 aj za prvý polrok roka 2023. Za prvých deväť mesiacov roka 2023 je percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti seniorov na úrovni 12,5 %. Tzv. dôchodcovská inflácia za prvý polrok roka 2023 bola vo výške 14,5 %.

"Pri zvýšení dôchodkov priznaných v roku 2024 sa podľa platného zákona o sociálnom poistení použije vyššia hodnota, teda 14,5 %. Dôchodky priznané pred rokom 2024 sa od 1. januára 2024 zvýšia o 3,6 %," priblížil Kontúr.

Priemerný vyplácaný starobný dôchodok dosiahol na konci septembra tohto roka výšku 643,7 eura. Jeho suma sa po valorizácii v budúcom roku zvýši o 23,2 eura na 666,9 eura mesačne.

Ak bude aj po valorizácii suma dôchodku nižšia ako minimálny dôchodok, SP zvýši sumu dôchodku na sumu minimálneho dôchodku. Suma minimálneho dôchodku sa od 1. januára 2024 v porovnaní so sumou minimálneho dôchodku od 1. októbra 2023 nebude meniť, seniori budú naďalej dostávať dôchodok v nezmenenej sume, teda minimálny dôchodok, ktorý je po valorizácii dôchodku finančne výhodnejší.

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

  • Autor: © Zoznam/el
  • Zdroj: TASR, Foto: Getty
 
Staršie správy
Staršie správy