Brigádujete v zahraničí? Tieto dokumenty si vypýtajte od svojho zamestnávateľa

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: photl.com

V súčasnosti sa mnoho slovenských občanov nachádza v krajinách Európskej únie, kam odišli za prácou na rôzne sezónne práce a brigády. Počas vykonávania práce v zahraničí podliehajú v oblasti sociálneho zabezpečenia právnym predpisom tej krajiny, v ktorej pracujú.

Sociálna poisťovňa preto odporúča občanom, ktorí si v zahraničí zarábajú ako brigádnici alebo zamestnanci, aby si pred odchodom z krajiny, v ktorej pracovali, priniesli na Slovensko potvrdenie o zamestnaní, resp. o období sociálneho poistenia v danej krajine. Potvrdzujúcim dokladom môže byť napr. formulár E 104 (potvrdenie doby nemocenského poistenia), príslušný prenosný dokument PD U1 (potvrdenie doby poistenia v nezamestnanosti), alebo aj pracovná zmluva. V budúcnosti to poistencom môže výrazne pomôcť pri uplatňovaní si svojich nárokov na jednotlivé dávky (nemocenské dávky, dávka v nezamestnanosti) na Slovensku.


Prečítajte si tiež: Zarábate si sezónnymi prácami? Dávku v nezamestnanosti dostať nemusíte​


Preukázať výkon pracovnej činnosti v zahraničí, najmä letných brigád v minulosti, môže byť neskôr zložité. Preto je dôležité zaobstarať si jednotlivé potvrdenia o období sociálneho poistenia, ktoré občanom zjednodušia pozíciu nielen vo vzťahu k Sociálnej poisťovni, ale aj k akejkoľvek inej inštitúcii ktoréhokoľvek členského štátu EÚ.

Viac o téme: Práca Brigáda Dokumenty Poisťovňa Zahraničie Práce Sociálna Zahraničí Sezónne
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Zdroj: TASR, redakcia; Foto: thinkstockphotos.com

Súvisiace články