Naštartujte svoju kariéru už dnes! Obchod je tou správnou voľbou

Chcete sa zlepšovať a napredovať vo svojej kariére? Máme pre vás skvelý tip z oblasti obchodu. Tu neplatí pravidlo, že celé roky musíte pracovať len na jedinej pozícii. Známy reťazec ponúka svojim zamestnancom zaujímavé rozvojové programy a príležitosti na rast.

Chodiť každý deň do práce a zažívať stereotyp? To v Kauflande neplatí. Dynamika a neustály rozvoj patria k jeho najvýraznejším črtám. Preto reťazec ponúka veľa rozmanitých možností,  ako na sebe pracovať a napredovať. Je teda viac ako pravdepodobné, že ak ste cieľavedomý, dynamický, zanietený pre prácu v obchode a nebojíte sa zodpovednosti, kariérny rast máte prakticky istý.

„Vzdelávanie či kariérny postup sú dostupné pre všetkých rovnako – pre ženy aj pre mužov, pre vekovo mladších i starších,“ hovorí Karin Marková vedúca oblasti ľudské zdroje v spoločnosti Kaufland Slovensko. „Mnohí naši zamestnanci začali na pozícii pracovníka prevádzky obchodu a dnes pracujú na vysokých postoch v manažmente. Ak človek chce na sebe pracovať, ponúkame mu mnoho možností, ako na to. Našou stratégiou je obsadzovať vedúce pozície prioritne našimi zamestnancami,“ dodáva.  

V praxi to znamená, že napríklad v predajni sa pracovník prevádzky obchodu môže kariérne posunúť na vedúceho oddelenia, vedúceho predajne alebo až na oblastného manažéra, ktorý má na starosti niekoľko predajní. Rozvíjať sa však môžete aj v úplne inej oblasti ako je tá, v ktorej aktuálne pracujete. Kaufland podporuje kariérny rozvoj naprieč spoločnosťou. Zamestnanci tak získavajú nové skúsenosti a komplexný pohľad na procesy, čo im umožňuje úspešne zvládať nové náročné úlohy.  Stačí len skutočne chcieť a ísť za svojím cieľom. 

Vzdelávanie a rozvojové programy

Vzdelávanie zamestnancov a vyhľadávanie talentov medzi nimi patrí k prioritám reťazca. Každý z nás má talent na niečo iné. Rozpoznať a podporovať ho pri počte 7 500 zamestnancov sa môže zdať mimoriadne náročné, no v Kauflande na to majú prepracovaný program - Talent manažment. Je založený na pravidelných individuálnych  rozhovoroch medzi zamestnancami a vedúcimi pracovníkmi. Spoločné rozhovory sú pre obe strany výbornou príležitosťou na spätnú väzbu, ale zároveň slúžia aj na hľadanie talentov medzi zamestnancami a nachádzanie možností ich osobného rastu. V reťazci vedia, že dobré vedenie si vyžaduje aj kvalitný feedback a že výsledkom konštruktívnej kritiky je profesionálny a osobný rozvoj každého jedného pracovníka.

Naštartujte svoju kariéru už Galéria fotiek (2)

Preto svojim zamestnancom reťazec ponúka pravidelné školenia, vzdelávacie kurzy pre každú pracovnú oblasť, ako aj rozvojové programy pre súčasných i budúcich manažérov. Môžu sa vzdelávať online, prezenčne aj formou samoštúdia. Pomáha im v tom vlastný vzdelávací portál, kde je pre nich pripravených až 163 kurzov a 17 činností, v ktorých sa môžu rozvíjať. Portál využívajú aj zamestnanci predajní pri zapracovaní, rozširovaní a upevňovaní vedomostí o jednotlivých procesoch a postupoch potrebných pri výkone ich práce. V priebehu obchodného roka 2019 pracovníci Kauflandu absolvovali až 79 011 kurzov na online K-vzdelávacom portáli.

„Vďaka tomuto systému sa u nás znalosti ľahko sprostredkujú, nie sú závislé na čase a sú priamo prepojené s prácou,“ hovorí K.  Marková.

Začiatky kariéry už v škole

Určite stojí za zmienku, že Kaufland si vychováva vlastných odborníkov, a to už počas štúdia na strednej škole prostredníctvom duálneho vzdelávania. Absolventi vysokej školy sa môžu zase zapojiť do Leadership programu. Na výber majú z viacerých oblastí, v ktorých sa počas jedného roka budú vzdelávať, a to napr. prevádzka, logistika, nákup či centrála. Na začiatku dostanú individuálny plán a svoje skúsenosti im budú odovzdávať špičkoví manažéri. „Treba povedať, že náš Leadership program je náročný, pretože hľadáme mladých ľudí, ktorí sa neboja prevziať zodpovednosť, aby v krátkom čase mohli zastávať manažérske posty alebo pozície špecialistov,“ vysvetľuje K. Marková a hneď dodáva, že ho úspešne ukončilo mnoho šikovných a cieľavedomých mladých ľudí, ktorí sa v reťazci skvelo uplatnili.

Jednou z nich je aj Nikoleta Lörincová, ktorá začala v Kauflande pracovať krátko po skončení vysokej školy. Aké sú jej skúsenosti s Leadership programom? „Je to jednoznačne skvelá príprava na budúcu kariéru v Kauflande. Tým, že si človek prejde rôznymi oddeleniami či už na centrále, v prevádzke alebo v logistickom centre, spozná ich fungovanie. Táto skúsenosť mu pomôže pri realizovaní projektov na jeho budúcej pozícii. Myslím si, že Kaufland ponúka more možností, pokiaľ človek chce, je pracovitý a vytrvalý, otvoria sa mu dvere,“ delí sa o svoje skúsenosti Nikoleta.

Zaujalo vás to, čo ste sa dozvedeli? Ak ste sa práve rozhodli zmeniť svoju kariéru a rásť spoločne s TOP zamestnávateľom, viac informácií o kariérnom raste nájdete na stránke kariera.kaufland.sk.

Viac o téme: Práca Kaufland

Súvisiace články

 
Staršie správy