Personalistka, ktorej prešlo rukami 40-tisíc životopisov: Na týchto 6 chýb si v CV dajte pozor, radí

Tina Nicolaiová je skúsená personalistka, ktorej rukami a vlastne aj „očami“ prešlo viac ako 40 tisíc životopisov. Za tie roky si Tina všimla tie najčastejšie chyby a prešľapy, ktoré ľudia vo svojich životopisoch robia. Rozhodla sa ich zosumarizovať a upozorniť na ne verejnosť, aby sa ostatní z týchto chýb poučili. Pozrite sa na šesť najčastejších omylov v životopisoch a dajte si pozor, aby sa neobjavili aj v tom vašom.

 

 

 

 1. Klišé slová a frázy - buďte originálny
  Tvrdíte o sebe v životopise, že ste tímový hráč, flexibilný, samostatný a komunikatívny? Asi vás nepotešíme, pretože toto isté o sebe uvádza ďalšia tisícka uchádzačov o prácu. Jedným zo spôsobov, ako sa odlíšiť a zaujať, je naozaj dobre sa zamyslieť a pouvažovať nad opisom seba samého. Tieto typické slovíčka a frázy berte len ako pomôcku, nekopírujte ich od slova do slova.
 2. Preklepy a gramatické chyby - skontrolujte to, čo napíšete
  Boli ste „zodpovdným“ alebo „spoľahlivím pracovníkom úseku“? To všetko je síce pekné, preklepy a chyby však naznačia, že si po sebe životopis nekontrolujete - a teda ste lenivý. Ak si v gramatike neveríte, obráťte sa na niekoho, kto vám chyby dokáže opraviť a vždy dajte váš životopis pozrieť na kontrolu niekomu ďalšiemu.
 3. Príliš formálne CV - nebuďte suchár
  Váš životopis by mal prezradiť aj niečo o vás – o vašej osobnosti. Pokúste sa preto do textov zakomponovať aj kúsok vášho ja. Strohý, formálny a neosobný životopis pôsobí chladne a neumožní personalistovi o vás zistiť viac. V životopise okrem vymenovania tiež pripojte aj informáciu o tom, čo vás na vašej práci tešilo, bavilo, napĺňalo.
 4. Odrážky - nevoľte najjednoduchšiu cestu
  Najhorší životopis je celý v odrážkach a v heslovitých vetách. Áno, možno tým ušetríte kopec miesta, vyznieva však neosobne a ako keby sa vám nechcelo písať. Pritom vám to však nezaberie veľa času. Obetujte pár minút na rozpísanie sa a vytvorenie textu v súvislých, rozvitých vetách.
 5. Veľa bieleho miesta - pohrajte sa s vaším CV
  Využívajte priestor, ktorý v životopise máte, rozumne. Usporiadajte si svoj životopis tak, aby v ňom neboli zbytočné medzery a prázdne miesta. Pohrajte sa so zarovnaním textu, veľkosťou písma, pouvažujte, ako ušetriť čo najviac miesta. Prečo? To vám prezradíme v nasledujúcom bode.
 6. Nekonečné CV - buďte jasný, stručný, výstižný
  Nie, personalista nemá čas študovať štyri strany vášho životopisu. Aj preto je dobré, ak si vytvoríte stručný, zrozumiteľný a prehľadný životopis. Pamätajte na pravidlo maximálne 2 strán, to je pre personalistov optimálna dĺžka. Ak máte viacero pracovných skúseností, vyberte do životopisu a opíšte najmä tie najdôležitejšie, ostatné spomeňte len stručne – viac o nich poviete na prípadnom pohovore.
Zdielať článok na Facebooku
13.11.2018  |  Zdroj: businessinsider; Text: es; Foto: thinkstockphotos.com
Hodnotenie článku:
1.0/5 (1 hlasov)

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin