Desatoro rád, ako si udržať prácu v čase krízy

Predstavte si situáciu, v ktorej nastáva ďalšia ekonomická alebo iná kríza. Vo firmách sa začína šetriť, hrozia výpovede. Prečo by si šéfovia mali nechať práve vás? Pretože vedia, že o prácu stojíte, ste lojálni a ochotní na sebe pracovať. A hlavne, v každej situácii viete ostať sami sebou.

s

Nepanikárte, nerobte unáhlené závery

Aj v čase hrozby prepúšťania zachovajte pokoj. Situácia často dopadne úplne inak. "Nerobte unáhlené závery, vždy sa snažte získať čo najviac informácií, ako na tom firma je, a objektívne a realisticky zvážte svoju pozíciu,". Odporúča sa zamerať sa na prácu, pokúsiť sa urobiť maximum pre to, aby bola perfektná. "Aj v prípade straty zamestnania získate totiž výbornú referenciu, ktorá vám potom môže pomôcť rýchlejšie nájsť nové miesto,".

Spýtajte sa šéfa na prepúšťanie priamo

Keď už sa vo firme objavia špekulácie o prepúšťaní, je dobré si za šéfom osobne zájsť. Otvorený prístup sa cení a je to rozhodne lepšie ako sa spoliehať na klebety. Situáciu nevyriešite tým, že ju budete preberať s kolegami, ktorí sú v rovnakej situácii ako vy. "Je veľmi dôležité sa na rozhovor s vedúcim pripraviť. Rozmyslite si postup a otázky. Hlavne je nutné držať sa faktického, popisného tónu. Nesmiú v tom byť emócie,". A nezabudnite, že aj váš nadriadený má svojho nadriadeného. Uvažujte tak, že ste sa svojím nadriadeným na rovnakej lodi. Kapitán na lodi bez námorníkov nie je kapitán.

Nepodľahnite "vlčej morálke", nezverujte sa

Ani keď viete, že je na tom firma zle a bude prepúšťať alebo inak šetriť, nikdy ju neohovárajte. Nielen vo vnútri pracovného kolektívu, ale radšej ani mimo podnik. Nikdy neviete, kto vás práve počúva, a ohováranie sa šíri ohromnou rýchlosťou. "Keď je firma v kríze, vypukne vnútri vlčia morálka. Každý využíva všetky prostriedky, aby si miesto udržal aj na úkor kolegov. Radšej si vyhýbajte zbytočnej kritike,“.

Príliš aktívny? Málo aktívny? Oboje je zle

Aktívne sa zaujímajte o situáciu vo firme a uvažujte nad tým, ako jej byť prospešný. Vaša aktivita by nemala byť falošná, mala by zodpovedať vášmu temperamentu a pracovnej pozícii. "Prílišná aktivita ale niekedy škodí, rovnako ako občas neprospieva zbytočná skromnosť,“. Na druhej strane, určite v čase krízy len pasívne nečakajte, až vás nadriadený o niečo požiada. Pasivitou sa môžete dopracovať maximálne tak k výpovedi.

Zdôraznite svoj prínos pre podnik

Práca vás baví, premýšľate o nej, hýrite novými nápadmi, ste schopný svoju prácu časovo prispôsobiť potrebám firmy, ste lojálny a máte snahu sa vzdelávať. V takom prípade ste ideálny zamestnanec a prínosom pre svojho šéfa. Určite tiež ocení, keď prinesiete nový nápad, treba ako ušetriť náklady, a to aj keby sa neskôr ukázalo, že nie je reálny.

Buďte samostatný, rozhodujte sa sami

Žiadny šéf nemá rád, keď sa ho budete pýtať na kadejakú maličkosť. Zvlášť odborníci, špecialisti alebo vedúci by mali byť schopní rozhodovať sa sami. "Schopnosť samostatnej práce by mala byť jedným z hlavných kritérií hodnotenia zamestnancov,".

Nemeňte vizáž, pomlčte o súkromí

Neskúšajte sa ani zavďačiť tým, že radikálne zmeníte imidž a začnete sa napríklad úplne inak obliekať. "Lepšie je doladiť detaily, to by mohlo trochu pomôcť vo firmách, kde si na vizáž potrpia, napríklad v bankách. Nemala by to to však byť radikálna zmena,".

"Pozor na množstvo vypúšťaných informácií, a to nielen o firme a jej zamestnancoch, ale obmedzte aj rozprávanie o súkromnom živote,". Informácie typu starám sa o nemohúcu babičku, vyčerpáva ma to a zaberá mi to veľa času, môže v prípade , že sa dostane až k vedeniu firmy, ktoré práve píše výpovede, škaredo ublížiť.

Netrvajte na svojej mzde a pozícii

V krízovej situácii nie je zlé ukázať, že si svoje pracovného miesta vážite. Môže tak byť ocenený aj váš vlastný návrh na preloženie na iné miesto alebo prevzatie ďalších pracovných úloh. "Ak vám šéf navrhne zníženie platu alebo zrušenie niektorých benefitov a vy sa nebudete brániť, pre zamestnávatel je to pozitívna reakcia. V budúcnosti ju môže oceniť,“. "Zníženie mzdy však sami nenavrhujte, môže to vzbudiť dojem, že si nie ste istí hodnotou svojej práce."

Oddýchnite si od práce, prepnite na koníčky

Rozhodne nie je dobré žiť len prácou. Model, kedy ste celý deň v práci a po nej idete s kolegami do krčmy preberať zase prácu, prípadne pred spaním v hlave riešite pracovné úlohy, je zlý. Je dôležité pri odchode zo zamestnania prepnúť na iné veci. Oddýchnite si, venujte sa záľubám a rodine. Potom aj stratu zamestnania prečkáte oveľa lepšie.

Neskúšajte zúfalo odvrátiť výpoveď

Odvrátiť výpoveď na poslednú chvíľu je podľa odborníkov veľmi nereálne. "Vyvarujte sa neštandardných metód, ako je pozvanie šéfa na kávu, intrigy proti ostatným, ohováranie či využívanie svojich pôvabov,". Lepšie je zaťať zuby, povedať si, že v tejto situácii nie som sám alebo sama a že ju prežili aj iní.

{{ poll.title }}

 • {{ question.text }} *
  {{ question.context }}
 • Vyhodnotenie
  Úspešnosť
  {{ succeeded.percent }}%
  Počet správnych odpovedí
  {{ succeeded.count }}/{{ questions.length }}

{{ poll.title }}

 • {{ question.text }} *
  {{ question.context }}
 • Vyhodnotenie
  Úspešnosť
  {{ succeeded.percent }}%
  Počet správnych odpovedí
  {{ succeeded.count }}/{{ questions.length }}

 • Autor: © Zoznam/el
 • Zdroj: Foto: Getty, RED
 
Staršie správy