Nová práca? 7 tipov, ako zažiariť počas skúšobnej doby

Máte za sebou úspešný pracovný pohovor. Podpísanú zmluvu vo vrecku. Napriek tomu vám nervy pracujú na plné obrátky. Čaká vás totiž trojmesačná skúšobná doba, čo znamená, že prácu máte istú až potom, čo sa osvedčíte. Verte, že táto nervozita je úplne normálna. A ako to teda urobiť, aby ste skúšobnú dobu bez problémov zvládli?

Na čo je vlastne skúšobka?

Skúšobná doba slúži na to, aby si obe strany overili, že im to bude klapať. Zamestnávateľ si preklepne schopnosti a skúsenosti nového kolegu. Zamestnanec si zase vyskúša, či danú prácu bude zvládať a ako mu vyhovujú smeny, kolegovia a podobne.

Čo ak sa vám tam nepáči? To sa môže stať a zákonník práce na to pamätá. Kým ste v skúšobnej dobe, môžete dať výpoveď kedykoľvek aj bez udania dôvodu. To isté však môže urobiť aj zamestnávateľ smerom k vám. Ústne podaná výpoveď neplatí – vždy ju treba „hodiť na papier“.

Tipy, ako zvládnuť skúšobnú dobu

Teraz sa už dostávame k tomu, čo vás pravdepodobne zaujíma najviac. Teda konkrétne tipy a rady, ako skúšobnú dobu úspešne zvládnuť.

 1. Ani majster sveta, ani šedá myš
  Zamestnávatelia vám potvrdia, že najlepšie zabodujete, ak stavíte hneď od začiatku na úprimnosť. Najlepšie je byť jednoducho sám sebou a na nič sa nehrať.

  Správajte sa ku všetkým priateľsky a s úctou. Nepreháňajte to s príliš sebavedomým vystupovaním a samochválou. Vyhnite sa ale aj druhému extrému, teda byť za šedú myšku, ktorá stojí ticho v kútiku a nikto o nej nevie.

  Najlepšie je byť aktívny a samostatný. Úsmev na tvári a ochota sú vašou ďalšou tajnou zbraňou. Ľahšie tak nadviažete nové pracovné vzťahy a ľudia s vami budú radi spolupracovať.
 2. Pýtajte sa a zapisujte si
  V skúšobnej dobe sa tak nejako počíta s tým, že nebudete všetkému hneď rozumieť. Nikto vám neodtrhne hlavu ani za malý prehrešok. Nikto učený z neba nespadol. Preto sa nebojte pýtať, pokiaľ vám niečo nie je jasné. Je to určite lepšie, než naoko chápavo kývať a potom si nevedieť rady.

  Prvé dni budete zahltený novými informáciami. Najlepšou pomôckou, ako na nič nezabudnúť, je písať si poznámky. Zapisujte si mená, kontakty aj pracovné postupy. Jedine tak budete mať istotu, že vám nič dôležité neunikne. Navyše sa vyhnete tomu, aby ste sa museli na jednu vec pýtať niekoľkokrát.

  Prvé dni v novej práci skôr pozorne počúvajte a pozorujte, než aby ste sa do všetkého vrhali po hlave podľa hesla „všetko poznám, všetko viem.“
 3. Dodržujte termíny
  Nikto nemá rád, keď musí na niekoho či niečo čakať. Dajte si záležať na tom, aby ste dodržiavali dohodnuté termíny pri odovzdávaní úloh. Ak sa objaví problém a vy viete, že sľúbený termín nedodržíte, radšej všetko vyriešte v predstihu a informujte všetkých, ktorých sa to týka.
 4. Zistite si čo najviac o výrobkoch a službách
  „Aha, takže vy vyrábate aj autosedačky? No to je pre mňa novinka.“ Toto by z vašich úst v skúšobke ideálne zaznieť nemalo. Ešte než pôjdete prvý deň do nového zamestnania, nezabudnite si preštudovať webové stránky zamestnávateľa (ak ste to teda neurobili už pred pohovorom). Keď ukážete, že sa slušne orientujete vo výrobkoch a službách, ktoré firma ponúka, určite sa dobre uvediete.
 5. Pestujte dobré vzťahy s kolegami
  Zapadnúť do nového kolektívu a nájsť medzi kolegami spriaznenú dušu, to je veľká výhra. Aj tu však všetkého veľa škodí. Dajte si čas na vzájomné poznávanie. Líčenie milostných dobrodružstiev či pikantných detailov zo svojho súkromia si nechajte radšej na neskôr.

  Rovnaká rada znie aj v prípade ponúk na tykanie. Hoci vás to niekedy môže lákať, neponáhľajte sa s nimi. Zamerajte sa skôr na to, aby vás nový šéf aj kolegovia vnímali ako dôveryhodného, ​​spoľahlivého a ochotného človeka. Proste kolegu, ktorého práca baví a zaujíma.
 6. Pozor na surfovanie po internete
  Pokiaľ pracujete na počítači, je tu ďalšia rada (nielen) pre skúšobnú dobu: nepoužívajte firemný počítač na súkromné účely a v pracovnom čase nesurfujte po internete. Ak je vo firme surfovanie internetom predsa len povolené, overte si najskôr podmienky, za akých je to možné. Vyhnete sa tak prípadným problémom.
 7. Príďte včas a vhodne oblečený
  Tento tip zaraďujeme až na záver, ale pokojne mohol zaznieť v úvode. Je to totiž úplný základ. To, aký vzbudíte prvý dojem, výrazne ovplyvní, ako si vás šéf a noví kolegovia „zaškatuľkujú“.

  Dochvíľnosť naozaj nie je len výsadou kráľov. Prísť hneď prvý deň neskoro by sa vám nemuselo vyplatiť. Dajte si radšej väčšiu časovú rezervu, nech máte istotu, že dorazíte včas. Nezaskočí vás potom ani dopravná zápcha.

  A tiež platí, že šaty robia človeka. Určite sa oplatí venovať ráno chvíľku výberu vhodného oblečenia a celkovej úprave zovňajšku. Pokiaľ naopak niekto chodí do práce špinavý a neupravený, riskuje, že sa s ním šéf rozlúči ešte v skúšobke.

Držíme vám palce, nech skúšobku v kľude zvládnete.

Viac o téme: Práca Zamestnanie Povolanie Skúšobná doba Nové zamestnanie
 • Autor: © Zoznam/el
 • Zdroj: Foto:Getty, jobs
 
Staršie správy
Staršie správy