Zákaz výpovede zamestnancovi

poradňaporadňa

Zamestnankyňa mala v poslednom období upozornenie na odstránenie nedostatkov a upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny s následnou možnosťou výpovede. Následne bolo opäť zistené závažné porušenie plnenia si pracovných povinností . Zamestnankyňa požiadala o skončenie pracovného pomeru. Dohodu však nepodpísala a 31.3.2010 začala maródovať a dopočuli sme sa, že je tehotná ( písomne to zatiaľ neoznámila). Môže jej zamestnávateľ dať výpoveď v ochrannej dobe a v tehotenstve ?

Poradňa: Okrem organizačných zmien, ktoré sú výpovedným dôvodom na strane zamestnávateľa a zákon s nimi spája povinnosť zamestnávateľa vyplatiť odstupné, zamestnávateľ má možnosť rozviazať pracovný pomer so zamestnancom aj z dôvodu neuspokojivého plnenia pracovných úloh alebo z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny, a to za podmienok stanovených v ustanovení § 61 ods. 1 písm. d) alebo e) Zákonníka práce. Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak:
- zamestnanec neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,
- alebo ak sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.

Zákaz výpovede, ktorý je upravený v ustanovení § 64 Zákonníka práce, slúži na ochranu zamestnancov v niektorých životných situáciách. Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to okrem iného aj :
- v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz,
- v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke, keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky. Za tehotnú zamestnankyňu sa na účely Zákonníka práce považuje zamestnankyňa, ktorá svojho zamestnávateľa písomne informovala o svojom stave a predložila o tom lekárske potvrdenie.

Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

Tento zákaz sa však nevzťahuje na určité prípady, a to:
- výpoveď danú zamestnancovi z dôvodu zrušenia alebo premiestnenia zamestnávateľa
- výpoveď z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer, ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke a o zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1); ak je daná zamestnankyni alebo zamestnancovi výpoveď z tohto dôvodu pred nástupom na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku tak, že by výpovedná doba uplynula v čase tejto materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, skončí sa výpovedná doba súčasne s materskou dovolenkou a rodičovskou dovolenkou,
- výpoveď pre iné porušenie pracovnej disciplíny [§ 63 ods. 1 písm. e)], ak nejde o tehotnú zamestnankyňu alebo ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke alebo zamestnankyňu a zamestnanca na rodičovskej dovolenke.
3.5.2010

Svoje otázky do poradne nám zasielajte na poradna@firma.zoznam.sk
Viac o téme: Kariera2010 Pravna poradna
  • Autor: © Zoznam
 
Staršie správy
Staršie správy