Strašiak pohovorov, debata o plate: 11 tipov, ktoré vás zachránia

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: thinkstockphotos.com

Na pohovor sa neoplatí prísť nepripravený. Okrem znalostí o spoločnosti, pre ktorú by ste radi pracovali a odpovedí na zvyčajné otázky by ste sa dôkladne mali pripraviť i na debatu týkajúcu sa vášho finančného ohodnotenia. Ak nechcete byť zaskočení či zmariť svoje šance ponúkané miesto získať, inšpirujte sa radami odborníkov. Personalisti radia ako odpovedať na jednu z najdôležitejších otázok. Aký plat si na danej pozícii predstavujete?

  1. Skôr než odpoviete informujte sa o svojich pracovných povinnostiach
    „Pre človeka, ktorý hľadá prácu je rozhovor o plate veľmi dôležitou časťou pohovoru. Ak klient spomenie nízku mzdu, bude si neskôr vyčítať, že sa tak lacno "predal", keď navrhne príliš veľa, dajú prednosť inému kandidátovi. Odpovedajte preto až keď ste detailne oboznámení s tým, čo budete robiť a aké zodpovednosti budete mať.“
    Ľubomír Dranga, partner, APPEL COUNSELLING
  2. Získajte informácie o platových možnostiach v danej spoločnosti
    „Odpoveď na túto otázku hovorí to o tom, že poznáte svoju hodnotu a ste v obraze. Skúste zistiť cez internetové stránky či od známych platové možnosti na podobných pozíciách, buď konkrétne v danej firme, alebo v podobných spoločnostiach.“
    Richard Havrila, HR manager, BILLA
  3. Vychádzajte z troch limitov
    „Kandidát pri uvádzaní výšky platu môže napríklad vychádzať z troch limitov. Prvým je minimálny plat, ktorý pokryje jeho životné náklady. Druhým limitom je tzv. optimálny plat, s ktorého výškou by bol spokojný a tretím limitom rozpätie, v ktorom sa vie hýbať a ktoré mu bude oveľa viac vyhovovať.“
    Roman Kubiš, prevádzkový riaditeľ, Proact People Slovensko
  4. Pokiaľ netušíte čo žiadať, poraďte sa
    „Na pohovore v personálnej agentúre máte možnosť poradiť sa ohľadom vašich očakávaní. Môžete prediskutovať, či sú na danej pozícii splniteľné, prípadne, aký plat je zodpovedajúci vašim skúsenostiam. Konzultant vám taktiež vie poradiť  ohľadom reálnej výšky platov na danej pozícii na trhu. Priamo u potenciálneho zamestnávateľa môžete odvodiť platové očakávania od vášho súčasného platu a vašich nákladov. Hlavnou podmienkou je, aby platové očakávania boli reálne a adekvátne znalostiam a skúsenostiam uchádzača.“
    Miroslava Vantová, Senior Consultant permanent placement, Manpower Slovensko
  5. Skúsenosti a schopnosti sú smerodajné
    „Pri platovej predstave treba tiež zhodnotiť aj úroveň doterajších praktických skúseností. Ak ste napr. absolvent a vaše doterajšie skúsenosti sú minimálne (získané počas štúdia na VŠ) asi by nebolo dobré očakávaný plat príliš nadhodnocovať. Ak ste počas štúdia na vysokej škole pracovali na dohodu, brigádovali alebo absolvovali nejakú odbornú stáž, nezabudnite to spomenúť, nakoľko tým môžete zvýšiť svoju hodnotu. Veľmi zaujímavý pre budúceho zamestnávateľa je aj študijný pobyt v zahraničí, čo svedčí o dobrých jazykových zručnostiach.“
    Vlasta Sekuciová, Branch Manager, Start Professional
  6. Nezabúdajte na ďalšie benefity
    „Uvádzajte platové rozmedzie (minimum - optimum) a oplatí sa tiež byť otvorený dohode - niektoré firmy ponúkajú zaujímavé benefity, ktoré môžu vykompenzovať nižší nástupný plat.“
    Simona Bobocká, Marketing & Communication Specialist, Lugera - The People Republic
  7. Hľadajte kompromis
    „Možnosti spoločností nie sú neobmedzené, a preto je potrebne nájsť kompromis medzi "ponukou a dopytom". Takmer každá väčšia spoločnosť ma jednotlivé profesie zaradene v tzv. "platových triedach". Výhodu majú špecialisti či uchádzači o náročne obsaditeľné pozície, na ktoré je na trhu nedostatok odborníkov, ale samozrejme je to opäť o otvorenej obojstrannej komunikácii a dohode.“
    Ingrid Múčková, Regional Recruitment and Training Specialist, METRO Cash and Carry SR
  8. Nerozhodnosť vás môže odstaviť
    „Premýšľanie a ticho zo strany kandidáta pri odpovedi na otázku platu môže u personalistu vyvolať neistotu. Človek by mal vedieť koľko si vypýtať a určite neodpovedať "neviem".“
    Igor Vančo, HR manager, LUTO Automotive
  9. Nepýtajte sa prvý
    „Nepýtajte sa na výšku budúceho platu ako prvý. Nechajte personalistu, nech Vám najskôr povie podrobnú náplň práce, kvalifikačné požiadavky, mieru zodpovednosti, a až potom keď toto viete, je možné baviť sa o plate. Otázku platu by mal začať vždy personalista.“
    Vlasta Sekuciová, Branch Manager, Start Professional
  10. Nebojte sa prijať nižší plat...
    „Sympatické je, ak niekto súhlasí s nižším nástupným platom a viac chce až potom keď ukáže, čo v ňom je. Nezabudnite brať do úvahy aj možnosť kariérneho postupu, ktorý môže po čase priniesť oveľa zaujímavejší plat ako ten, o ktorý sa kandidát uchádzal.“
    Ľubomír Dranga, partner, APPEL COUNSELLING
  11. ...ale nechoďte pod cenu
    „Nie je nič horšie ako keď kandidát akceptuje ponuku firmy a potom zistí, že daná suma mu nestačí, je to zlé pre obe strany, ale hlavne kandidát stráca na dôveryhodnosti.“
    Richard Havrila, HR manager, BILLA
Viac o téme: Pomoc Pohovor Plat Otázka Odpoveď Personalista
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Zdroj: ľgh; Foto: thinkstockphotos.com

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy