Od marca budúceho roka podľa nového Zákonníka práce

trhtrh

Poslanci odsúhlasili zmeny v treťom pilieri. V nasledujúcich desiatich rokoch by sa mal postupne znížiť maximálny možný poplatok za správu fondu.

Od marca budúceho roka bude možné pracovný pomer na určitý čas dohodnúť najdlhšie na dva roky s tým, že ho možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najviac dvakrát. Vyplýva to z novely Zákonníka práce, ktorú v stredu schválili poslanci parlamentu. Túto zmenu presadili zamestnávatelia. V súčasnej podobe Zákonník práce umožňuje dohodnúť pracovný pomer na určitý čas najdlhšie na tri roky. Počas troch rokov však možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť takýto pracovnoprávny vzťah len jedenkrát..

Novela reaguje na upozornenie Európskej komisie, že Slovensko do svojho právneho poriadku nesprávne prevzalo európsku smernicu o práci na kratší pracovný čas, smernicu o práci na dobu určitú a smernicu o dočasnej agentúrnej práci. Účelom týchto smerníc je odstrániť diskrimináciu zamestnancov na kratší pracovný čas, pracovný čas dohodnutý na určitú dobu a pri dočasnej agentúrnej práci.

Poslanci schválili aj ďalšiu normu z dielne rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny - novelu zákona o doplnkovom dôchodkovom sporení. Podľa zákona, ktorý by mal platiť od 1. januára budúceho roka, by sa po poklese poplatkov v druhom dôchodkovom pilieri postupne znižovali aj poplatky pre klientov sporiacich si na dôchodok vo fondoch spravovaných doplnkovými dôchodkovými spoločnosťami. Maximálny možný poplatok za správu fondu v treťom penzijnom pilieri by sa mal počas nasledujúcich desiatich rokov postupne znížiť na mesačných 0,165 percenta z čistej hodnoty majetku v príspevkovom fonde a na mesačných 0,083 % z čistej hodnoty majetku vo výplatnom dôchodkovom fonde. V súčasnosti môže dosiahnuť za rok tri percentá z ročnej čistej hodnoty majetku vo fonde.

Ministerstvo práce a sociálnych vecí podobne ako v druhom pilieri navrhlo zaviesť aj poplatok za zhodnotenie majetku v príspevkovom doplnkovom dôchodkovom fonde. Na tento druh poplatku bude mať doplnková dôchodková spoločnosť nárok len ak zhodnotí zverené úspory, a to minimálne nad historicky najvyššiu úroveň dosiahnutú po 1. januári 2010. Ak sa tak nestane, výsledok bude záporný a nárok na túto odplatu nevznikne. Nárok takisto nevznikne, ak výsledok výpočtu bude rovný nule.

Opozičný poslanec Ivan Štefanec z SDKÚ-DS navrhol bezodplatný prestup účastníka do inej doplnkovej dôchodkovej spoločnosti. Jeho pozmeňujúci návrh však nezískal dostatočný počet hlasov. Neuspel ani s návrhom na rýchlejšie znižovanie poplatku za správu príspevkového doplnkového dôchodkového fondu.

Plénum tiež súhlasilo s Dohovorom Medzinárodnej organizácie práce o podpornom rámci pre bezpečnosť a zdravie pri práci, s Dohovorom Medzinárodnej organizácie práce o skončení zamestnania z podnetu zamestnávateľa, s Dohovorom Medzinárodnej organizácie práce o ochrane práva organizovať sa a o postupoch pri určovaní podmienok zamestnania vo verejnej službe a s Dohovorom Medzinárodnej organizácie práce o súkromných agentúrach.
Viac o téme: Trh
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Jupiterimages; ZDROJ: SITA
 
Staršie správy
Staršie správy