Elon Musk spúšťa prevádzku napriek zákazu: Ak má byť niekto zatknutý, nech som to ja

Americký výrobca elektroautomobilov Tesla podal žalobu na miestne úrady v Kalifornii a šéf spoločnosti Elon Musk pohrozil presunom centrály a budúcej produkcie do iného štátu USA. Dôvodom je spor za opätovné otvorenie závodu. Musk už vo štvrtok (7. 5.) zamestnancom oznámil, že v piatok popoludní sa výroba v závode vo Fermonte opätovne spustí, aj keď v obmedzenej miere. Úrady v okrese Alameda, kde sa závod nachádza, však spustenie výroby neumožnili, nakoľko karanténne opatrenia na obmedzenie šírenia nového koronavírusu zostávajú v okrese v platnosti.

Elon Musk sa rozhodol otvoriť závod spoločnosti Tesla v Kalifornii napriek zákazu hygienika. Musk o tom informoval na Twitteri. Muskovi za porušenie nariadení hrozí mastná pokuta a dokonca aj väzenie. "Budem stáť pri výrobných linkách rovnako ako všetci ostatní. Ak má byť niekto zatknutý, nech som to ja," odkázal na svojom Twitteri.

Kalifornská vláda tento týždeň zmiernila niektoré obmedzenia a umožnila tak podnikom pokračovať v činnosti. Niekoľko okresov však vydalo svoje vlastné kritériá. V Alamede musia zostať všetky podniky okrem tých nevyhnutných zatvorené do konca mája.

Miliardár Elon Musk tiež povedal, že presťahuje sídlo automobilky mimo Kalifornie, potom, čo bolo nariadené, aby jeho jediný závod v USA ostal zatvorený.

Tesla okamžite presunie svoje ústredie a budúce programy do Texasu/Nevady,“ oznámil cez twitter generálny riaditeľ.

Tesla v sobotu podala žalobu na pôde súdu v San Franciscu s tým, že rozhodnutie úradov okresu Alameda je "zneužívaním moci". Guvernér Kalifornie totiž vo štvrtok oznámil, že podniky na území štátu sa budú môcť otvoriť.

Okres Alameda plánuje ponechať karanténne opatrenia v platnosti až do konca mája. V rámci nich môžu byť v prevádzke len firmy, ktorých výroba je považovaná za nevyhnutnú. A podľa úradov "produkcia Tesly nevyhnutná nie je".

Elon Musk zároveň v sobotu na Twitteri napísal, že nevylučuje presun centrály a prípadne aj budúcej produkcie Tesly do iného štátu USA, napríklad do Texasu alebo Nevady. "Či necháme vo Fremonte aspoň výrobné aktivity, to bude závisieť od toho, ako sa k Tesle bude v budúcnosti pristupovať," uviedol Musk.

Závod vo Fremonte je jediným závodom Tesly na území USA. Minulý rok v ňom vyrobili takmer 500.000 áut. Prípadný presun výroby by tak nebol jednoduchý. Ako povedal analytik Dan Ives, na presun produkcie mimo Fremontu by firma potrebovala 12 až 18 mesiacov.

Zdielať článok na Facebooku
12.05.2020  |  
Hodnotenie článku:
5.0/5 (2 hlasov)


TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Bill Gates

Úspech je zlý učiteľ. Kvôli nemu si múdri ľudia myslia, že nemôžu prehrať.

Bill Gates