Krutá slovenská realita: Ak ste žena, zarobíte za rovnakú prácu výrazne menej

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: thinkstockphotos.com

Nerovnosťou v odmeňovaní mužov a žien sa v tomto roku intenzívne zaoberá občianske združenie Fórum pre pomoc starším (FpPS), národná sieť, so sídlom v Prievidzi. Zapojilo sa do medzinárodného projektu Férový plat – férový dôchodok, ktorý sa snaží hľadať riešenie týchto problémov v rámci Európskej únie, s podporou Európskej komisie.

„Podľa štatistík ženy na Slovensku, často aj na rovnakých pracovných pozíciách, zarábajú priemerne o 19,8 percenta menej ako muži. Prenáša sa to potom aj do takýchto rozdielov vo výške dôchodkov. To môže viesť aj k sociálnemu vylúčeniu a feminizácii chudoby, pretože ženy sú vzhľadom na nižšie dôchodky viac ohrozené ako muži. Do tohto projektu sme sa zapojili, pretože naše združenie sa už viac ako desať rokov cielene venuje zlepšovaniu postavenia seniorov na Slovensku a zvyšovaniu kvality ich života,“ vysvetlila v rozhovore prezidentka FpPS Ľubica Gálisová. 


Prečítajte si tiež: Vláda zvýši platy štátnym zamestnancom: O koľko si prilepšia?​


„Do projektu sa okrem Slovenska zapojilo aj Slovinsko, Poľsko, Rakúsko. Koordinuje ho občianske združenie Otvorená spoločnosť v Českej republike. Cieľom je najprv analyzovať tento problém na národnej úrovni a zapojiť do diskusie o ňom v rámci okrúhlych stolov poslancov, vládne aj mimovládne orgány a organizácie. Na stretnutí účastníkov projektu, ktoré sa v tomto mesiaci uskutočnilo v Krakove, sme spoločne konštatovali, že tento problém sa nedotýka iba chudobných štátov, ale aj vyspelých krajín Európy. Tak napríklad v Rakúsku, kde sú platy vyššie ako u nás, sú vyššie aj rozdiely v mzde mužov a žien. Rozdiel predstavuje 22 percent,“ konštatovala Gálisová. Podľa nej stretnutie jasne ukázalo, že rodovú nerovnosť v odmeňovaní je potrebné riešiť v rámci celej EÚ prijatím príslušnej legislatívy a zapojiť do toho je nutné aj zamestnávateľov.


Prečítajte si tiež: Slovákov čaká zvýšenie minimálnej mzdy: Pridali viac, než sa dalo čakať​


V podobnom duchu sa niesla aj nedávna konferencia, ktorú v Paríži pripravilo francúzske ministerstvo sociálnych vecí. Pozvalo na ňu zástupcov z 24 krajín Európy. Ako expertka sa na nej zúčastnila aj prezidentka FpPS. „Konferencia sa venovala problematike chudoby a sociálneho vylúčenia nielen seniorov, ale v širšom kontexte aj ďalších ohrozených skupín, ako sú deti a zdravotne postihnutí ľudia. Účastníci diskutovali o nákladoch na živobytie v jednotlivých krajinách. Prekvapilo ma, že v Rumunsku až o 200 percent presahujú príjmy mnohých domácností. Ale situácia sa zhoršuje predovšetkým u seniorov, pretože populácia v celej Európe starne a dôchodkový systém už vo väčšine prestáva vyhovovať. Aj z Paríža zazneli výzvy venovať sa týmto otázkam v rámci celej únie,“ uviedla Gálisová.

Viac o téme: Práca Muž Žena Dôchodok Plat Diskriminácia Pohlavie Slovensko
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Zdroj: TASR; Foto: thinkstockphotos.com

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy