Zostane pracujúcim z výplaty viac? Ak prejde tento návrh, čisté mzdy stúpnu

Zdroj: thinkstockphotos.com

Strana Most-Híd navrhuje zvýšiť nezdaniteľnú časť základu dane, čím by stúpli čisté príjmy pracujúcich ľudí. Na utorkovej tlačovej besede to uviedol predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Nezdaniteľné minimum by malo podľa neho vzrásť zo súčasných 3 803,33 eura na 4 650 eur ročne. Každý pracujúci by tak na dani z príjmov ročne ušetril 160 eur. "Sú tu finančné možnosti, aby sme pomohli tým, ktorí žijú z práce," povedal Bugár. Ako uviedol, ekonomike na Slovensku sa darí, klesá nezamestnanosť a rastie minimálna mzda.

Šéf strany Most-Híd upozornil na to, že minimálna mzda sa od začiatku tohto roka zvýšila na 435 eur a ľudia pracujúci za minimálnu mzdu z tohto príjmu platia daň. Podľa podpredsedu strany Ivana Švejnu by sa rastom nezdaniteľnej časti zvýšili čisté príjmy pre vyše dva milióny pracujúcich ľudí. Ako uviedol, v súčasnosti sa neplatí daň z príjmu do príjmu v sume približne 317 eur mesačne, pričom podľa ich návrhu by táto hranica stúpla na 387,50 eura mesačne. "Nepoškodzuje to podnikateľské prostredie a je to plošné," zdôraznil Švejna.


Prečítajte si tiež: Finančný plán pre tých, ktorí zarábajú málo: Takto si aj vy našetríte až 1 456 eur


Druhým návrhom chce strana Most-Híd oslobodiť od odvodov príjmy dôchodcov z dohôd do výšky 200 eur mesačne. Penzisti by tak pri práci na dohodu získali rovnakú odvodovú výnimku, akú majú v súčasnosti študenti stredných a vysokých škôl. Podľa Švejnu by takéto opatrenie výrazne pomohlo najmä predčasným dôchodcom. Tí totiž v súčasnosti nemôžu mať žiadny príjem z dohody, inak by im Sociálna poisťovňa pozastavila vyplácanie predčasnej penzie. Ak by však predčasní dôchodcovia podľa návrhu strany Most-Híd zarobili na dohodu do 200 eur mesačne, neplatili by z tohto príjmu odvody a mohli by tak naďalej poberať predčasný dôchodok.

Viac o téme: Dane Daň Plat Mzda Výplata Čistá Z Príjmov
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Zdroj: SITA, redakcia; Foto: thinkstockphotos.com

Súvisiace články

Staršie správy
Staršie správy