Tieto 3 trápne chyby na pohovore už nerobte: Inak pochováte svoje šance získať džob

Povedzte mi niečo o sebe. Túto vetu používa na pohovore veľa personalistov. Nie všetci kandidáti sa však na to pripravia, zdá sa im veľmi jednoduché hovoriť o sebe. Myslia si, že ide o niečo tak jasné, že to vedeli vysypať z rukáva aj o polnoci. Manažéri však majú iný názor. Očakávajú, že sa od kandidátov dozvedia viac, ako majú napísané v životopise.

 

 

 

Túto pomerne zákernú otázku sa personalisti zvyčajne pýtajú na začiatku pohovoru, takže kandidáti, ktorí nedokážu a nevedia poskytnúť zaujímavú odpoveď, môžu na na prvý a dobrý dojem zabudnúť. Často tiež robia trápne chyby, ktorými pochovávajú svoje šance získať prácu. Ktoré chyby to sú? Týmto sa vyhnite.

  1. Spomeňte len relevantné pozície
    Záleží len na vás, čo všetko prezradíte o vašej kariére. Mali by ste spomenúť hlavne tie pracovné pozície, na ktoré ste najviac hrdý. Ak chcete na svojho budúceho šéfa skutočne zapôsobiť, poskytnite zopár podrobností o vašej pozícii, kde ste boli naozaj úspešný. Spomeňte vaše výsledky, získané vedomosti, ktoré môžete priniesť spoločnosti.
  2. Neopakujte slovo "my" tak často
    Je dobré byť tímovým hráčom a za mnohými úspechnmi stojí práve tímová práca, no nadmerné používanie slova „my“ z vás robí menej dôveryhodného a schopného kandidáta na ponúkanú pozíciu. Manažéri chcú počuť o vašich úspechoch, nie o vašom tíme. Hovoriť veci ako "pracovali sme na úspešnom projekte" hovorí veľmi málo o tom, aké hodnoty môžete ponúknuť práve VY danej firme.  Pamätajte si, že je to váš pohovor, takže sa očakáva, že budete hovoriť o sebe. Konkurencia je pri hľadaní práce vždy veľká, takže sa nemusíte báť chváliť.
  3. Nerozprávajte zbytočne veľa
    Snažte sa vybrať len podstatné informácie. Personalista nepotrebuje a ani nechce počuť všetky vaše osobné údaje, rodné číslo alebo bydlisko či zdravotnú anamnézu a rodinnú históriu. Zaujíma ho najmä to, aké máte skúsenosti, zručnosti, čo ste už dokázali alebo aké sú vaše ambície a potenciál. To, ako dlho o sebe budete rozprávať však záleží aj od dĺžky samotného pohovoru. Kandidát by mal hovoriť aspoň polovicu daného času, pričom personalista kladie aj otázky.

Namiesto toho, aby ste personalistovi zopakovali to, čo máte v životopise, povedzte niečo úderné. Prezraďte, aká je vaša hodnota. Ak sa na pohovor chcete dobre pripraviť, zamerajte sa na atribúty, vďaka ktorým ste úspešný vo svojom živote či kariére. Povedzte im o svojich skúsenostiach, talentoch alebo postojoch, ktoré vám pomohli uspieť. Pokiaľ sa vraciate do práce po dlhšej dobe, zamyslite sa nad tým, čo užitočné by ste zamestnávateľovi priniesli.

Ak vás teda niekto počas rozhovoru vyzve, aby ste mu povedali niečo o sebe a svojej kariére, môžete zareagovať takto: „V priebehu rokov som pracoval v rôznych prostrediach. Bol som hrdý na ... Myslím, že som bol užitočný, pretože som ambiciózny, flexibilný a tímový hráč a zdá sa, že tieto schopnosti sú potrebné aj pri výkone tejto práce.“

Zdielať článok na Facebooku
16.05.2019  |  Zdroj: cnbc, Foto: getyyimages; Autor: © Zoznam/kch
Hodnotenie článku:
5.0/5 (1 hlasov)


TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Bill Gates

Úspech je zlý učiteľ. Kvôli nemu si múdri ľudia myslia, že nemôžu prehrať.

Bill Gates