Zložte si ružové okuliare: Ešte pred tým, ako začnete podnikať, sa musíte naučiť toto

Byť podnikateľom je snom mnohých. Predstava šéfovania samému sebe, dovoleniek, ktoré si schválite sami, či jednoducho spravenie si voľného dňa kedykoľvek potrebujete – to znie fantasticky. Avšak viesť vlastný biznis zahŕňa v sebe aj niečo viac ako len tieto výhody. Je to tiež veľa zodpovednosti a povinností. Ak chcete začať podnikať, zložte si ružové okuliare o tom, aký jednoduchý život podnikateľa je. Ešte pred tým, ako sa pustíte do rozbehnutia svojho vlastného biznisu musíte vedieť tieto 4 základné veci, bez nich sa totiž nepohnete.

 1. Bude to trvať dlho
  Ak sa chcete stať sám sebe šéfom, nečakajte, že sa to udeje rýchlo a jednoducho. Aby ste si začali užívať naozajstné výhody vlastného podnikania, budete musieť vydržať aj niekoľko rokov. Už len podniknutie krokov na rozbehnutie vlastného biznisu a tiež obdobie, počas ktorého sa dostanete do „zabehnutých koľají“ – toto všetko môže trvať dlhšie, než si myslíte. Do tohto času by ste mali zarátať aj to, ako rýchlo sa vám vrátia počiatočné investície.
 2. Neunáhlite sa
  Mnoho ľudí urobí tú chybu, že sa pre svoj nápad nadchnú až príliš a urobia rýchle a neuvážené rozhodnutia. Napríklad okamžite podajú výpoveď v práci. Tým sa však odrežú od zdrojov príjmov a pracovať na ich podnikateľskom pláne sa tak stane náročné a stresujúce. Najprv si dobre premyslite, čo všetko vás čaká, čo musíte podniknúť; spíšte si všetky kroky a plňte ich rad za radom. Ak ste zamestnaný, s výpoveďou sa neponáhľajte. Mnoho ľudí, ktorí rozbiehajú svoj vlastný biznis, tak robia popri zamestnaní a s prácou sa oficiálne rozlúčia až keď vidia, že im ich podnikanie začína zarábať.
 3. Nie je to len o tom, čo viete, ale aj koho poznáte
  Pokiaľ sa zaoberáte tým, ako zrealizovať váš podnikateľský nápad, snažte sa obklopiť správnymi ľuďmi. Takými, ktorí vám budú vedieť poradiť a podelia sa s vami o svoje skúsenosti. Možno sú pre vaše podnikanie dôležití investori, je preto dôležité nájsť tých správnych. Nepodceňujte dôležitosť získavania nových kontaktov.
 4. Vyberte si do svojho tímu tých správnych ľudí
  Možno chcete rozbehnúť podnikanie so svojimi priateľmi či rodinnými príslušníkmi, pretože máte pocit, že tým, že sa poznáte, to bude všetko jednoduchšie. Pravdou však je, že pokiaľ vaši blízki nie sú aj dostatoční odborníci a profesionáli v oblasti, v ktorej chcete naštartovať svoje podnikanie, môžu vám len priniesť zbytočné komplikácie. Hľadajte ľudí, ktorí by boli pre váš podnikateľský nápad skutočným prínosom a pomocou.
Zdielať článok na Facebooku
25.05.2017  |  Zdroj: inc; Text: es; Foto: thinkstockphotos.com
Hodnotenie článku:
1.8/5 (4 hlasov)

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin