9 najnebezpečnejších povolaní na svete: Naozaj toto stojí za riskovanie života?

Viete, ktoré povolania patria medzi najnebezpečnejšie na svete? V nasledujúcom zozname spoznáte povolania, u ktorých hrozí vysoké riziko nepríjemných zranení a dokonca aj úmrtí. Keď si pozriete uvedený zoznam a zistíte, aké riziko úmrtia hrozí ľuďom vykonávajúcich dané povolania, možno zistíte, že to v tej vašej práci nie je až tak zlé, ako si myslíte.

 

 

 

 1. Robotníci na stavbách
  Práca vo výškach, často aj v chladnom počasí, nerobí z povolania stavbára to najbezpečnejšie. Najčastejším dôvodom smrteľných úrazov týchto pracovníkov sú pády zo stavby.
  Priemerný plat: 900 eur mesačne
 2. Poľnohospodári
  Hoci práca farmára môže znieť romanticky, ide o tvrdú a fyzicky náročnú prácu. Najčastejšie ich trápia zranenia pri práci, ale aj zranenia poľnohospodárskymi strojmi a vozidlami.
  Priemerný plat: 1 100 eur mesačne
 3. Vodiči kamiónu
  Sú neustále na cestách, dlhé hodiny šoférujú, musia zvládať náročné situácie aj s prepravou nákladu. Okrem toho sú často v nebezpečenstve aj napríklad v noci, kedy si rôzne indivíduá „brúsia zuby“ na ich naložený náklad.
  Priemerný plat: 1 100 eur mesačne
 4. Elektromontéri
  Vedeli ste, že práca elektromontéra je nebezpečnejšia než práca hasičov či policajtov? Elektromontéri často pracujú vo výškach, manipulujú s elektrickým vedením. Medzi najčastejšie dôvody úmrtia elektromontérov však patrí vystavenie nebezpečným substanciám v prostredí.
  Priemerný plat: 960 eur mesačne
 5. Smetiari
  Najčastejšie trpia zraneniami spôsobenými v premávke, prípadne pri manipulácii so smetnými nádobami a jeho obsahom. Ten totiž často obsahuje rozbité sklo, zdravotnícky odpad, chemikálie a pod. Taktiež je im však často osudným samotné smetiarske vozidlo a jeho zberné zariadenie, do ktorého hydraulického zdvíhača sa mnohokrát zachytia.  
  Priemerný plat: 750 eur mesačne
 6. Baníci
  Baníci čelia niekoľkým nebezpečenstvám – zasypaniu, zatopeniu bane, problémom s výťahom, ale taktiež aj zdravotným problémom s pľúcami a dýchaním.
  Priemerný plat: 1035 eur mesačne
 7. Pokrývači striech
  Práca vo výškach, kde stačí jeden chybný krok a nešťastie je na svete. Nebezpečenstvo však prináša aj riziko spálenia sa či zranenia spôsobené pracovnými nástrojmi.
  Priemerný plat: 840 eur
 8. Piloti
  Hoci majú piloti veľmi slušný plat, aj ich práca je značne riziková. Najviac nešťastí nastáva pri vzlietnutí a pristávaní. Vedeli ste, že súkromné lietadlá sú na tom so štatistikou úmrtí horšie? Nie sú totiž tak dobre udržiavané ako v prípadne veľkých komerčných letov.
  Priemerný plat: 2 700 eur
 9. Drevorubači
  Či je zima alebo teplo, keď je treba drevo, drevorubači nemajú na výber. Práca v ťažkých horských podmienkach, pri ktorej hrozí nebezpečenstvo poranenia pracovnými nástrojmi, ale aj pri samotnom výkone práce. S drevorubačmi by ste asi vašu prácu nemenili.
  Priemerný plat: 1 000 eur
Zdielať článok na Facebooku
20.03.2019  |   Foto: gettyimages, ehstoday.com; Autor: © Zoznam/ext
Hodnotenie článku:
2.1/5 (7 hlasov)

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin